Łuszczyca jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która wpływa głównie na skórę. Warto jednak podkreślić, że nie jest to zaraźliwy stan chorobowy. Czerwone, łuszczące się wysypki – często nazywane czerwonymi, łuszczącymi się plamami – to pierwsze objawy łuszczycy. Występują powszechnie na powierzchni skóry głowy, wokół lub w uszach, łokciach, kolanach, pępku, narządach płciowych i pośladkach. Łuskowate łaty, znane również jako łuszczycowe płytki, są wynikiem zapalenia i nadmiernej produkcji skóry. Tego typu naskórek bardzo szybko gromadzi się w newralgicznym obszarze, ponieważ produkcja skóry jest szybsza niż zdolność ciała do jej zrzucenia. Obszary z łuszczycowymi blaszkami nabierają srebrno-białego wyglądu.
Objawy łuszczycy
Objawy łuszczycy można podzielić na przedmiotowe i podmiotowe. Różnią się one pod kątem stadium choroby i pacjenta. W większości przypadków u pacjentów objawy są cykliczne – występują problemy występujące przez kilka tygodni lub miesięcy, a następnie łagodnieją lub tymczasową zanikają. Początki łuszczycy zależą od jej rodzaju:
- Plackowata łuszczyca – objawy początkowe
W przypadku wystąpienia łuszczycy plackowatej pierwsze objawy to:
- Podniesione, zapalne, czerwone zmiany skórne pokryte srebrzystą białą powłoką
- Plamy znajduje się na łokciach, skórze głowy, kolanach i dolnej części pleców. Mogą jednak pojawić się w dowolnym miejscu na powierzchni ciała.
- Zmiany skórne są zazwyczaj swędzące i obolałe.
- W ciężkich przypadkach skóra wokół stawów może pękać i krwawić.
- Łuszczyca kropelkowa – podstawowe objawy
Drugim typem łuszczycy jest kropelkowa. W tym przypadku objawy łuszczycy trochę się różnią od poprzednich.
- Plamy na ciele są zwykle mniejsze, nie mają więcej niż 1 cm średnicy.
- Zmiany skórne są dość rozpowszechnione. Mogą rozwinąć się w dowolnym miejscu ciała, z wyjątkiem stóp i dłoni rąk. Najczęściej dotyczy klatki piersiowej, ramion, nóg i skóry głowy.
- Zwykle występuje po infekcji gardła i jest częstsza wśród nastolatków i dzieci.
- Czasem przeobraża się w łuszczycę plackowatą.
- Klasyczne objawy łuszczycy
Objawy łuszczycy są dość charakterystyczne. Zwykle dotykają tylnej części głowy. Mogą jednak wystąpić na całej skórze głowy lub innych częściach skóry głowy. Przyjmują formę czerwonych plam na skórze. Łuszczące płaty skóry pokryte są srebrzysto białymi łuskami. Niekiedy swędzą i powodują utratę włosów. Objawy łuszczycy mogą przyjąć formę czerwonych krostek, czasem wrzodziejących ran. Niektóre postaci łuszczycy pojawiają się na paznokciach i mogą doprowadzić do grzybicy paznokci. Łuszczyca rozwija się dość wolno. Z początku pojawiają się czerwone plamy. To właśnie wtedy należy zareagować i umówić się na wizytę u dermatologa.
Jak zahamować łuszczycę?
Niestety, do tej pory nie znaleziono skutecznego i trwałego środka na całkowite wyleczenie pacjentów z łuszczycy. Współczesne leczenie polega głównie na zahamowaniu łuszczycy, czyli ograniczeniu pojawiania się objawów. Aby tego dokonać zaleca się jedną z trzech form leczenia, które obejmują:
- Miejscowe leczenie – leki stosowane bezpośrednio na skórę. Są to głównie kremy i maści na łuszczycę.
- Fototerapia – skóra jest traktowana specjalnym rodzajem światła.
- Doustne lub dożylne leczenie – stosowane głównie w celu zmniejszenia produkcji komórek skóry.
Poznaj też kosmetyki i dermokosmetyki na łuszczycę: https://verdelab.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/luszczyca/
Wyzwalacze łuszczycy
Osoby, które już cierpią na łuszczycę, podczas obserwacji rozwoju choroby, z łatwością mogą stwierdzić, które czynniki powodują nasilenie się objawów. Zwykle, wzmocnienie symptomów choroby rozpoczyna się, gdy:
- w nadmiarze spożywa się alkohol,
- złapało się infekcje – w niektórych przypadkach infekcje mogą powodować łuszczycę, a skurcz gardła może być pierwszą oznaką rozwoju choroby. DO tych najczęstszych form infekcji należą: grzybicze, HIV, czyraki oraz wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
- nie ograniczy się palenia papierosów,
- skóra ulegnie poparzeniu, skaleczeniu, ukąszeniu przez owada,
- pacjent ma problemy, doświadcza stresujących sytuacji,
- warunki pogodowe są nieprzyjazne np. zimna pogoda,
- przyjmowane są niektóre leki jak:
- Leki przeciwmalaryczne – eksperci twierdzą, że ludzie mogą doświadczyć pierwszych objawów tych leków.
- Beta-blokery – stosowane w leczeniu dusznicy bolesnej, nadciśnienia tętniczego, niektórych zaburzeń rytmu serca, niewydolności serca, zawału mięśnia sercowego (atak serca), lęku, nadczynności tarczycy, jaskry i migren. Objawy nasilają się u niektórych pacjentów z łuszczycą.
- Kortykosteroidy – te leki mogą być bardzo skuteczne w leczeniu objawów łuszczycy. Nadużywanie i nagłe wycofanie mogą jednak w niektórych przypadkach pogorszyć objawy.
- Niektóre niesteroidowe leki stosowane w leczeniu zapalenia stawów i innych stanów zapalnych.
- Lit – stosowany w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych i niektórych innych stanów psychicznych, może nasilać objawy u znacznej liczby pacjentów z łuszczycą.
- Ace-inhibitory – stosowane w leczeniu nadciśnienia (wysokie ciśnienie krwi). Może nasilać objawy u pacjentów z łuszczycą.
Gdzie pojawia się łuszczyca?
Łuszczyca to choroba, która może rozwinąć się na każdej powierzchni ciała człowieka. Najczęściej diagnozowane przypadki, posiadają objawy na;
- skórze głowy,
- rękach, dłoniach, ramionach,
- plecach, zwłaszcza dolnej części,
- kostkach u nóg,
- klatce piersiowej,
- palcach i paznokciach.
U jakiego lekarza diagnoza?
W przypadku zauważenia nietypowych zmian skórnych na ciele, w pierwszym kroku należy zgłosić się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu bądź lekarza rodzinnego – czyli internisty. Jeśli lekarz rodzinny zdiagnozuje łuszczycę, pacjent zostanie prawdopodobnie skierowany do dermatologa (lekarza specjalisty od skóry). Jeśli jednak lekarz podejrzewa – ze względu na objawy, łuszczycowe zapalenie stawów, pacjent zostanie skierowany do reumatologa (lekarza specjalisty z artretyzmem). Czasem lekarz internista zajmuje się pacjentem i zleca szerszą diagnostykę np. może zlecić badania krwi, aby wykluczyć inne formy zapalenia stawów. Może również wykonać zdjęcia rentgenowskie.
Łuszczyca jest chorobą skóry, która ze względu na swoje zewnętrzne objawy wywołuje u pacjenta dyskomfort. Pierwsze objawy łuszczycy jest bardzo trudno zatuszować, a leczenie maściami nie zawsze pomaga. Skóra staje się szorstka, niejednolita. Związku, z czym łuszczyca powoduje u pacjentów problemy natury estetycznej. Niestety, leczenie trwa do końca życia, a jedyne co można zrobić, to ograniczać rozwój objawów.