badanie usg
Zdrowie

USG ginekologiczne – jak przebiega badanie?

USG ginekologiczne to jedno z podstawowych badań w dziedzinie ginekologii. Jak jednak dokładnie przebiega to badanie i co warto o nim wiedzieć?

Kiedy wykonanie USG ginekologicznego może być konieczne?

Wizyty u ginekologa nigdy nie są przyjemnością, lecz czasem najzwyczajniej w świecie są po prostu koniecznością, którą należy spełnić, by móc utrzymać swoje ciało w zdrowiu. Jednym z najważniejszych badań w kontekście dziedziny ginekologii bez wątpienia jest usg ginekologiczne we Wrocławiu. Jest to badanie profilaktyczne, które ma za zadanie sprawdzać kilka różnych kwestii w zależności od tego, kiedy właściwie jest ono wykonywane. No właśnie, kiedy najczęściej będzie konieczne wykonanie USG ginekologicznego? W pierwszej kolejności należy wspomnieć o badaniach przesiewowych, które powinno być profilaktycznie wykonywane raz na dwa lata. Dodatkowo USG ginekologiczne konieczne trzeba przechodzić podczas ciąży, a także po porodzie czy w wyniku występowania zmian lub objawów, których nie da się przypisać do danego schorzenia bez odpowiednich badań. Pozwala to na namierzenie wszelkich zmian chorobowych oraz urazów, które mogą się pojawić w przeróżnych sytuacjach.

Przebieg USG ginekologicznego

Wiemy już, kiedy i dlaczego warto jest przechodzić przez USG ginekologiczne. Jak jednak najczęściej zajmuje się takim badaniem gabinet ginekologiczny we Wrocławiu? Nie ma tutaj większej filozofii. Badanie opiera się na wprowadzeniu specjalnej sondy przez waginę – jest ona wąska i odpowiednio zabezpieczona, dzięki czemu nie sprawia żadnego dyskomfortu.  Sonda ultrasonograficzna emituje specjalne fale, które następnie za pomocą urządzenia zewnętrznego przetwarzane są na obraz, z którego możemy wyciągać już wniosku. Najważniejszy jest fakt, że jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne i krótkie, zajmujące od kilku do kilkunastu minut. To właśnie z tych powodów naprawdę nie warto obawiać się USG ginekologicznego, tym bardziej, że może ono wiele powiedzieć o stanie zdrowia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz