Dbanie o zdrowie
Zdrowie

Kim była Florence Nightingale – czyli niełatwo być pionierką dbania o zdrowie

Wydaje się, iż bohaterka naszej opowieści jest jednocześnie osobą znaną i nieznaną. Nie była bowiem słynnym wodzem, ani władcą, ani nawet wreszcie mężczyzną, była po prostu dzielną kobietą.

Co może jednostka, czyli pielęgniarka kobietą podejrzaną

Fragment przepisu obejmujący dopuszczalne postępowanie kobiety wykonującej funkcję pielęgniarki przypomina, aby nie pić alkoholu, nie wyrzucać przez okno kości ani łachów i nie zapraszać do swojego pokoju mężczyzn. Zapis ten jest o tyle uzasadniony, iż od XVIII wieku, kiedy to kobiety pielęgniarki w ogóle pojawiły się o szpitalach, zostawały nimi więźniarki lub prostytutki. Florence urodziła się 12 maja 1820 roku w zamożnej arystokratycznej rodzinie. Dla niej rozdawanie przez Florence ubogim z okolicy posiłków, kwiatów bądź pielęgnowanie ich w ich domach było jeszcze jakoś do przełknięcia to deklaracja, że chciałaby wykonywać zawód pielęgniarki już nie. W końcu w roku 1851 upór rodziny nieco łagodnieje i matka pozwala Florence ukończyć trzymiesięczną praktykę pielęgniarską w Ewangelickim Zakładzie Diakonijnym. w Kaiserswerth. 2 lata później po krótkim wahaniu Florence przyjmuje stanowisko przełożonej Zakładu Opieki dla Chorych Dam w Londynie. Czyni z tej placówki wzorcowy szpital. Tymczasem w tym samym roku wybuchła wojna krymska. To, co początkowo uznawano za niewielką militarną Interwencję, zmieniło się w kilkuletnią krwawą wojnę, w której śmiertelność żołnierzy, nie tylko brytyjskich była bardzo wysoka.

Florence wyrusza

Zostaje w pewnym momencie poproszona o przyjazd i zorganizowanie pomocy medycznej dla brytyjskiej armii. Spotyka się, delikatnie mówiąc z niechęcią lekarzy. Po przyjeździe na miejscu robi wszystko to, co potrzeba, a nawet jeszcze więcej. Wraz ze swoją ekipą wszystko czyści i sprząta, oddziela rannych od zakaźnie chorych, organizuje kuchnie i pralnie. Pierze całą żołnierską odzież łącznie ze szlafrokami, które zaleca nosić. W zorganizowanej kuchni gotuje smaczne i pożywne posiłki ze świeżych warzyw oraz galaretki dla tych, którzy potrzebują większego wzmocnienia. Florence również sama dogląda pacjentów, pisze listy do rodzin żołnierzy i zakłada kasę pożyczkową, do której żołnierze mogą odkładać pieniądze z żołdu. Tworzy także czytelnie i kawiarnie. Wszystkie te działania przyczyniły się do tego, że śmiertelność wśród żołnierzy spadła z 42 do 2%. Powróciwszy do kraju, stała się bohaterką piosenek, utworów muzycznych i broszur okolicznościowych. Królowa Wiktoria obdarzyła ją brylantową broszką. Florence tymczasem korzystając z powstania Funduszu Nightingale, spieszyła organizować inne cywilne i wojskowe szpitale

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz