Rozwój samochodów
Technologie

To bez wątpienia one również pozwalały rozwijać technologie, czyli o początkach i znaczeniu wyścigów samochodowych dla rozwoju samochodów

Najstarsze znane wyścigi samochodowe miały swój początek ponad 100 lat temu. Niektóre z nich po zmianach przetrwały, ale niemal wszystkie są, były i najprawdopodobniej będą legendą. Poniżej podrzucamy pigułkę wiedzy, jak to się zaczęło.

Wyścig to nasze drugie imię

Jak się nad tym zastanowić, to człowiek chyba zawsze kochał szybkie przemieszczanie się no i rywalizację. Te dwa warunki już w starożytnym Rzymie spełniały wyścigi rydwanów. Oglądały je całe rzesze ludzi, wzbudzały one ogromne emocje, a także były doskonałym źródłem zarobku, przynajmniej dla niektórych. Właściwie więc od tamtych czasów niewiele się zmieniło.

Najważniejsze to trafić na pasjonata

Tak mogli sobie pomyśleć konstruktorzy pierwszego samochodu, czyli panowie Daimler i Benz. Szczęśliwie dla nich trafili na takiego w osobie Jamesa Gordona Bennetta Jr. Tak tak, to ten pan od turniej o balonowych! Firmował swoim nazwiskiem również pierwszy profesjonalny wyścig samochodów, który odbył się w roku 1900.Był to wyścig międzynarodowy każde z państw, które brało w nim udział, mogło wystawić maksymalnie trzy samochody. Należało pokonać trasę między Paryżem a Lyonem, zwycięzcą został wówczas Fernand Charron. 4 lata później można było wziąć udział w wyścigu i wygrać puchar Vanderbilt. Kolejne 2 lata później odbył się najsławniejszy z nich wszystkich wyścig Grand Prix na torze Le Mans. Wygrał kierowca reprezentujący markę Renault. Pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata zorganizowano w 1925 roku. W latach 40 w wyniku wzmocnienia samochodów i postępującej specjalizacji zaczęto przemyśliwać nad skonstruowaniem samochodów wyłącznie do wyścigów (wcześniej tak nie było). Inauguracyjny wyścig Formuły 1 odbył się w roku 1949 na angielskim torze Silverstone, 13 maja.

A teraz słów kilka o rodzajach wyścigów

Rodzaje wyścigów nazywane są także formułami, mamy ich kilka Formuła 1, ale nie należy zapominać też o seriach takich jak Formuła 2, Formuła 3, Formuła 4 i IndyCar Series.
Warto też wspomnieć o Formułach Marki, w których rywalizują wyłącznie pojazdy jednego producenta. Inny rodzaj to tak zwane wyścigi samochodów turystycznych, ale nie dajmy się zwieść tej nazwie z samochodami, które znamy z naszych dróg i ulic mają one niewiele wspólnego, a właściwie nic. Najsłynniejsze serie wyścigowe to WTCC, BTCC, DTM, STCC, V8 Supercars, Trans-Am Series. Dodajmy jeszcze do tego tak zwane wyścigi n grupowe, czyli takie, w których uczestniczą samochody dla odmiany zbliżone do tych, które znamy z naszych dróg lekko tylko podrasowane.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz