Wiele wskazuje na to, iż osoby, które urodziły się jesienią, będą się cieszyć lepszym zdrowiem i dłużej żyć niż ich koledzy i koleżanki, którzy urodzili się w tym samym roku, ale w innych jego porach.
Kiedy się urodziłeś, co możesz w życiu zdziałać i do czego masz talent
Coraz więcej naukowych badań dowodzi, iż pora roku, w której się urodziliśmy w bardzo znaczący sposób, decyduje o stopniu naszej odporności, tym na co chorujemy o predyspozycjach psychofizycznych, możliwości rozwoju talentów, a nawet o tym, ile mamy dzieci.
Wszystkie aspekty łącznie, czyli o tym co jest ważne
Okazuje się, że ważne jest – oprócz genów, środowiska i stylu życia; w jakich warunkach rozwijaliśmy się, będąc w łonie matki, a także tuż po narodzinach. Dieta, infekcja, długość dnia i temperatura, to wszystko odciskana na swoje piętno. Z dzisiejszych badań naukowych wyłania się więc coś, co przypomina medycznej horoskop. Zacznijmy od takiego powszechnego aspektu, jakim jest nadwaga. Z badań brytyjskich naukowców wynika, iż częściej dotknie ona panów urodzonych pomiędzy styczniem a marcem niż tych urodzonych pomiędzy październikiem a grudniem. „Winę „za taki stan rzeczy ponoszą ponoć niskie temperatury, których chłopiec urodzony wcześniej doświadcza częściej, co sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. W dawnych czasach ułatwiało to przeżycie, ponieważ tłuszcz był pierwszym i oczywistym zasobem naszej energii. I czymś, co chroniło przed utratą ciepła.
Wysoki, czyli wiosenny
Taki wniosek można wysnuć po lekturze badań doktora Gerharda Webera z Wiednia, w którym przeanalizował wzrost ogromnej liczby wiedeńskich poborowych i stwierdził, że najwyższy są ci urodzeni w kwietniu, co może mieć związek z większą dawką hormonu wzrostu pobranego w łonie matki. Co ciekawe korelacja ta u kobiet jest dokładnie odwrotna, wyższe są te urodzone zimą, choć być może dotyczy to tylko kobiet urodzonych w latach 60 i 70, a nie tych urodzonych pod koniec XX wieku.
Nadal tajemnicza leworęczność
Obecnie uważa się, iż leworęczni rodzą się częściej zimą – (listopad, styczeń). Podobno wpływ na to ma ilość oraz działanie światła. Jeśli mniej więcej pół roku przed porodem kobieta będzie pobierać większą ilość promieni słonecznych, o co jest łatwiej w okresie maj, lipiec to zwiększy się u niej poziom testosteronu. Zwiększy się on również u płodu, co zaowocuje spowolnieniem rozwoju lewej półkuli, dając stuprocentową szansę szybszego rozwoju prawej. Rodzi się wówczas leworęczne dziecko, choć prawidłowość ta jest do wykrycia tylko w przypadku narodzin chłopców, jak tworzy się leworęczność u dziewczynek, nie wiadomo.