Skutkiem podpisania umowy z korporacją AstraZeneca rząd Australii gwarantuje swoim obywatelom bezpłatny dostęp do szczepionki na Covid-19, którą ta korporacja będzie rozprowadzać. Szczepionka została wytworzona w laboratoriach uniwersytetu oksfordzkiego.
Testy w końcowej fazie
Według zapowiedzi premiera Australii Scotta Morrisona, będący aktualnie w trzeciej fazie testów klinicznych preparat ma szansę stać się gotową szczepionką i być rozprowadzany i dostępny dla każdego mieszkańca tego kraju w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Ponadto szef rządu oświadczył na konferencji prasowej, iż postara się uczynić podawanie szczepionki obowiązkowym na tyle na ile będzie to możliwe. Na chwilę obecną przed rządem stoi jeszcze dużo pracy, aby dopracować procedury, pozwalające na w miarę spokojne przyprowadzanie tego typu operacji, jaką jest zaszczepienie możliwie największej liczby osób. Zdaniem premiera, co stwierdził w wywiadzie udzielonym stacji 3AW zawsze znajdzie się jakiś odsetek osób, które ze względów zdrowotnych nie będą mogły być zaszczepione. On jednak chciałby, aby zostało objętych szczepieniami 95% mieszkańców kraju.
Rozprzestrzenianie się wirusa po tym kontynencie
Jak wynika ze wstępnych danych obejmujących początek sierpnia w Australii z powodu Sars coV-2 zmarło 450 osób, w tym najwięcej w stanie Wiktoria. Na początku tego miesiąca, w związku ze wzrostem liczby zachorowań władze tego stanu ponownie wprowadziły obostrzenia. Dotyczą one gromadzenia się i poruszania. Obecnie jest tam 7000 osób z dodatnim wynikiem testu.
Źródła dofinansowania koncernu
AstraZeneca będący brytyjskim koncernem farmaceutycznym i będący w czołówce ośrodków prowadzących badania nad odkryciem szczepionki przeciwko wirusowi Covid-19 otrzymał obietnicę dotacji w wysokości ponad miliarda dolarów amerykańskich pochodzących głównie z dotacji BARDA, czyli Biomedical Advanced Research and Development Authority. Jest to biuro departamentu zdrowia i opieki społecznej Stanów Zjednoczonych. Stara się ona przeciwdziałać zagrożeniom epidemiologicznym jak i bioterrorystycznym. Prowadzi również badania nad stworzeniem środków zaradczych w tych obszarach. Za wyżej wspomnianą kwotę rząd brytyjski ma nadzieję otrzymać nawet 1000000 dawek przyszłej szczepionki.
W pierwszej partii ma zostać wyprodukowanych 400 milionów dawek, z czego 30 milionów miałoby być przekazane (według planów z maja) Brytyjczykom we wrześniu.