Teleturnieje gwiazd
Gwiazdy

Czy pamiętamy kultowe teleturnieje i ich gwiazdy?

Wszyscy miłośnicy telewizyjnych teleturniejów mogą ze łzą w oku wspominać takie hity jak „Czar Par” „Piraci”, „Vabanqe”, czy „5 × 5”. Na czele z wyprzedzającą wszystkich nieśmiertelną „Wielką grę”. Wszystkim, a zwłaszcza młodszym czytelnikom warto przypomnieć najpopularniejszą dziesiątkę teleturniejów, które niegdyś gromadziły przy ekranach setki tysięcy a może i miliony widzów.

Czy wiesz, kto to śpiewa, czyli, „Jaka to melodia”

Z podanej tutaj dziesiątki to jeden z kilku teleturniejów jeszcze emitowany w telewizji pierwszym prowadzącym było Robert Janowski. Tak niegdyś jak i teraz sprawdzał wiedzę muzyczną oraz osłuchanie zawodników, u których bez wątpienia przydatną cechą będzie szybki refleks. Niezbędna jest również znajomość tak dawnej i jak i obecnej muzyki pop, ale także swingu metalu czy disco.

Wspomnienie dla kilku pokoleń, czyli „Familiada”

Ten niezwykle rodzinny teleturniej gromadzący przed telewizorami tak rodziców, dzieci jak i dziadków wydaje się również nieodmiennie gromadzić wielkie rzesze stałych fanów. Powadzony przez Karola Strasburgera teleturniej kończy w tym roku 26 lat.

Z pewnością jeden i nie z dziesięciu

Podobnym stażem prowadzącego swój teleturniej co Karol Strasburger może się pochwalić Tadeusz Sznuk prowadzący” Jeden z dziesięciu” w telewizji polskiej. Ten wiedzowy teleturniej również kończy w tym roku 26 lat.

Duże emocje, czyli „Postaw na milion”

Tak właśnie brzmi nazwa kolejnego z teleturniejów prowadzonego przez Łukasza Nowickiego Ten teleturniej, dla odmiany od wyżej dwóch wspomnianych poprzedników skończył „zaledwie” 9 lat. Gra polega na trafnym obstawianiu właściwej spośród kilku odpowiedzi.

Postaw na milion”, czyli konkurencja

Był to również niezwykle popularny teleturniej, do obejrzenia tym razem w stacji TVN.Miał dwie edycje w latach 1999 – 2003 i 2008- 2011. Podobną drugą edycję przeżywa aktualnie teleturniej „Vabanqe” prowadzony przez Przemysława Babiarza.Wcześniej w latach 1996- 2003 prowadzony był przez Kazimierza Kaczora.Ciekawe jest to, że obecny prowadzący również skończył szkołę aktorską.

W drużynie siła

Ta właśnie myśl musiała lec u podstaw pomysłu organizatorów teleturnieju” Postaw na milion”, który emitował Polsat w latach 2002- 2005. Brało w nim udział kilka czteroosobowych drużyn, które licytowały wartość pytań do odpowiedzi, był on prowadzony przez Krzysztofa Ibisza. Bardzo ciekawym i dziś nieco zapomnianym był także teleturniej „Miliard w rozumie” prowadzony przez Janusza Weissa w latach 1993-2005, był on opracowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN.

Kultowy prowadzący i edycja po raz trzeci

„Koło fortuny” – teleturniej obecnie prowadzony przez wokalistę Norbiego i Izabellę Krzan doczekał się już trzeciej edycji, u swych początków, czyli w latach 1992- 1998 był to teleturniej absolutnie kultowy, prowadzony przez Wojciecha Pijanowskiego. Słynne zdanie „Magda pocałuj pana” przeszło do języka potocznego.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz