Trychologia, czyli nauka o pielęgnacji skóry głowy i badaniu kondycji włosów czerpie wiedzę z wielu różnych innych dziedzin takich jak: dietoterapia, psychoedukacja czy analityka medyczna. Na początek warto zapoznać się choćby z podstawami dobrej pielęgnacji i o tym właśnie piszemy w tym tekście.
Skóra głowy jak ogród: jeżeli zadbamy o nią dostatecznie, odwdzięczy się silnymi gęstymi włosami
Tak właśnie jest. Jak ogród skórę głowy możemy odżywiać, nawilżać, poprawiać mikrokrążenie. Tym, co może naszą skórę podrażnić, jest farbowanie włosów, używanie kosmetyków z dużą ilością detergentów, czy zbyt częste stosowanie wcierek. Jest wówczas duża szansa, iż jakość włosów nowych będzie słaba i szybko one wypadną.
W jaki sposób najlepiej skórę głowy odżywić?
Można to zrobić wewnętrznie za pomocą suplementacji lub diety, jak też zewnętrznie za pomocą urozmaiconej pielęgnacji. Warto też uświadomić sobie, że możemy mieć zupełnie różne cele w zależności od naszych potrzeb. Celami pielęgnacyjnymi mogą być – odrębnie lub równocześnie, usunięcie sebum i potu, rozpuszczenie nagromadzonego naskórka, poprawa mikrokrążenia i wygładzenie skóry. Nawilżenie i utrzymanie odpowiedniego pH. Aby zrealizować te cele i potrzebujemy szamponu, peelingu enzymatycznego lub kwasowego, oraz maski, lub odżywki do skóry głowy.
Szampon, najlepiej jeśli dobierze go trycholog
Najkorzystniej, jeśli szampon dobierze nam trycholog, ponieważ wcześniej może ocenić naszą skłonność do ewentualnego przetłuszczania się włosów potrzebę ich nawilżenia i mikrokrążenie skóry głowy. Szamponu używamy najczęściej i najczęściej będzie to szampon drogeryjny może on jednak skórę głowy podrażniać, gdyż zazwyczaj zawiera dużo detergentów i słabo oczyszcza i odkwasza.
Oprócz szamponu peeling
Samo używanie szamponu nie załatwi nam wszystkiego, gdyż nie jest w stanie rozpuścić nam keratyny zawartej w martwym naskórku, który stale się odkłada. Zaś nagromadzenie keratyny może stanowić dodatkowe podrażnienie lub pożywkę dla bakterii. Może ona także zatykać nieaktywne mieszki włosowe, co powoduje osłabienie włosów i wypadanie. A także uniemożliwia wyrośnięcie nowym włosom, niezdolnym przebić się przez keratynę. Peelingi enzymatyczne lub kwasowe stosujemy przed myciem, nasączając nimi skórę głowy przedziałek po przedziałku. Stosujemy je raz w tygodniu i zmywamy szamponem.
Maska trychologiczna
Powinna ona zawierać dobrej jakości składniki, takie jak probiotyki, witamina D3 czy ekstrakty ziołowe, które są połączone z transporterami, czyli glikolem lub alkoholem to możemy mieć pewność, iż dotrą one do wnętrza skóry głowy. W przeciwieństwie do peelingu maskę nakładamy po umyciu włosów i podobnie jak jego zostawiamy na 5 do 15-20 minut na skórze głowy. Aby wspomóc mikrokrążenie, można masować skórę głowy przyrządami lub opuszkami palców.