nieruchomosc
Aktualności

Zakup mieszkania – najważniejsze informacje

Wiele osób podczas zakupu mieszkania nie wie na co szczególnie zwrócić uwagę, zważając na fakt, że być może jest to ich pierwsza taka transakcja. Dla własnego komfortu i poczucia bezpieczeństwa na czas zawieranie umowy kupna mieszkania, możemy podjąć współpracę ze specjalistą, aby dopilnował całego procesu transakcyjnego i dopiął wszystko na ostatni guzik. Jednak, jeżeli zdecydujemy się na samodzielną działalność podczas procesu zakupu nieruchomości musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Pierwsza kwestia, nad którą trzeba się poważnie zastanowić jest wybór rynku, z którego chcemy nabyć mieszkanie, oraz jaką kwotę chcemy na nie przeznaczyć. Jeżeli chcemy zainwestować więcej i urządzić swoje mieszkanie od A do Z, wybrać wszystkie udogodnienia jakie nas interesują oraz wybrać konkretną lokalizację, która będzie odpowiadać na przykład naszemu miejscu pracy lub miejscu uczęszczania naszych dzieci do szkoły, lepiej zdecydować się na zakup mieszkania bezpośrednio od dewelopera, natomiast jeżeli interesuje nas mieszkanie do remontu i chcemy wydać na nieruchomość chociaż troszkę mniej, to może się okazać, że to rynek wtórny jest przeznaczony właśnie dla nas.

Wybór biura nieruchomości

Możemy także zdecydować się na współpracę ze standardowym biurem nieruchomości lub z biurem nieruchomości online, dzięki któremu większość formalności będziesz miał szanse załatwić drogą online, dzięki którym znalezienie mieszkania, które będzie odpowiadać waszym preferencjom może okazać się banalnie proste. Jednakże należy pamiętać, że współpraca z biurem nieruchomości może generować nam dodatkowe koszty, ponieważ takie firmy niejednokrotnie naliczają sobie prowizję, więc warto poszukać oferty biura nieruchomości, które nie będzie naliczać sobie dodatkowych prowizji. Należy jednak pamiętać, że prowizja jaką naliczają sobie biura nieruchomości niejednokrotnie leży tylko i wyłącznie po stronie sprzedającego, a my w takim wypadku nie ponosimy żadnych kosztów. Prowizja naliczana przez biura nieruchomości często jest odzwierciedleniem ich zaangażowania w ich pomoc dla nas więc czasami lepiej dopłacić kilka groszy i mieć pewność pełni zadowolenia przebiegu transakcji.

Jeżeli zdecydujemy się już na konkretną nieruchomość ważne jest podjęcie decyzji dotyczącej zapłaty za mieszkanie, czy to będzie płatność gotówką z własnych środków czy może jednak będziesz musiał zaciągnąć kredyt z konkretnym oprocentowaniem. Tak wiele czynników wpływa na ostateczny koszt zakupu nieruchomości, że patrząc na samą cenę nieruchomości nie jesteśmy w stanie oszacować, ile ostatecznie będziemy musieli zainwestować pieniędzy.

Bardzo ważnym elementem każdej transakcji jest skompletowanie najważniejszych dokumentów, które będą dawały nam pewność, że nie zakupujemy na przykład zadłużonego mieszkania czy z niechcianymi lokatorami. Osoba, od której kupujemy powinna bezdyskusyjnie posiadać komplet dokumentów takich jak:

  • akt notarialny nabycia nieruchomości,
  • zaświadczenie o braku zadłużenia,
  • zaświadczenie o braku zaległych płatności czynszu oraz opłat eksploatacyjnych,
  • aktualny odpis z księgi wieczystej,
  • zaświadczenie o zameldowaniu osób w lokalu.

Planujesz sprzedać mieszkanie? Sprawdź nasz skup nieruchomości https://transakcja24h.pl/

Kiedy posiadamy taki komplet dokumentów do wglądu, bez obaw możemy podpisać umowę u notariusza. Istotne, aby była to zaufana kancelaria notarialna, w której w razie jakichkolwiek nieprawidłowości notariusz będzie w stanie rozwiać wszelkie nasze wątpliwości.

Po podpisaniu końcowego aktu notarialnego pozostało nam się tylko przeprowadzić i cieszyć z nowego nabytku, oczywiście po dopełnieniu wszystkich formalności związanych z zapłatą za nieruchomość.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz