Ogrodzenie nie tylko zabezpiecza posesję przed wtargnięciem na jej teren osób niepożądanych, ale pełni również ważną rolę reprezentacyjną. Z tego powodu podczas wyboru tego elementu należy zastanowić się, czy będzie się dobrze komponował z pozostałymi zabudowaniami, a także rozmiarem działki. Dodatkowo, aby jego montaż przebiegł szybko i sprawnie trzeba uwzględnić też inne czynniki, takie jak chociażby fakt zastosowania automatyki do bram. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze nowoczesnego ogrodzenia? Podpowiadamy.
Ogrodzenie a automatyka do bram
Jednym z istotnych elementów, ściśle związanych z ogrodzeniem jest brama. Dlatego podczas wyboru płotu warto wiedzieć, czy chcemy zamontować w nim bramę sterowaną manualnie, czy też automatycznie, a także jaka będzie jej konstrukcja. Najchętniej wybierane przez inwestorów są modele przesuwne i skrzydłowe.
Decydując się na automatykę do bram przesuwnych, w pierwszej należy zwrócić uwagę na kąt otwarcia skrzydeł, który powinien standardowo wynosić 90 stopni. Nie bez znaczenia jest również głębokość i wysokość osadzenia modelu, a także rodzaj zastosowanego w nim wypełnienia i jego waga. Wszystkie te aspekty mają kluczowe znaczenie podczas wyboru automatyki do bram, ponieważ od nich uzależniona będzie potrzebna moc siłowników. Z kolei podczas wyboru napędu do modeli przesuwnych bardzo istotne jest uwzględnienie szerokości, a także wagi skrzydeł. Nie bez znaczenia pozostaje również intensywność ich pracy.
Wybierając automatykę do bram wjazdowych, należy zwrócić szczególną uwagę również na kwestie związane z bezpieczeństwem. Systemy takie powinny posiadać linie fotokomórek, które umieszczone są w świetle przejazdu. Z kolei instalacja amperometrycznego przeciążenia zabezpiecza pojazd przed zgnieceniem. Dodatkowo dobierając automatykę do bram, a także sam model skrzydeł, należy zamontować je w takim miejscu, aby bez problemu można było je otworzyć. Dotyczy to zwłaszcza modeli przesuwnych, które poruszają się wzdłuż ogrodzenia i potrzebują kilku metrów miejsca po wewnętrznej stronie płotu.
Funkcjonalność ogrodzenia
Kolejnym aspektem, który trzeba uwzględnić podczas wyboru ogrodzenia, jest jego funkcjonalność. Jeżeli płot ma stanowić dobrą ochronę przed wtargnięciem na naszą posesję przez niepowołane osoby, należy zwrócić szczególną uwagę na jego wysokość. Najlepiej zdecydować się na modele, które mają minimum 1,5 m. Warto dodatkowo pamiętać, że w przypadku przęseł o wysokości przekraczającej 2,2 m, inwestycję taką należy zgłosić do odpowiedniego urzędu.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów ogrodzeń wykonanych z materiałów takich jak drewno, stal, deska kompozytowa, beton czy kamień. Wybór konkretnego rozwiązania powinien być uzależniony od naszych preferencji i budżetu. Do tańszych płotów zalicza się te wykonane z siatki, jednak są one mało odporne na korozję i łatwo można je zniszczyć i wtargnąć na teren posesji. Korzystne cenowo są również modele panelowa i betonowe, które stanowią dobre zabezpieczenie naszego terenu, a jednocześnie są funkcjonalne i estetyczne. Do droższych rozwiązań należą ogrodzenia wykonane z naturalnych kamieni. Końcowy koszt takiej inwestycji jest uzależniony od rodzaju surowca, trudności wykonania przęseł, nachylenia terenu, a także projektu takiej inwestycji.
Estetyka ogrodzenia
Niezwykle istotnym elementem dla większości inwestorów jest design ogrodzenia. Decydując się na konkretny model, warto wziąć pod uwagę wygląd swojego domu, a także najbliższej okolicy. Ważny jest tutaj rodzaj zabudowy, kolor elewacji, a także dachu. Niebagatelne znaczenie ma również wielkość działki i aranżacja ogrodu. Ogrodzenie musi współgrać z tymi wszystkimi czynnikami tak, aby tworzyło z nimi spójną, przemyślaną całość. Z biegiem czasu duże znaczenie dla estetyki wybranego płotu ma również łatwość jego pielęgnacji. Zapracowane osoby docenią rozwiązania, które nie wymagają czyszczenia, odnawiania czy impregnacji.