O ekstrakcji zęba mówimy wówczas, kiedy konieczne jest jego usunięcie. To ostateczność, która pojawia się wówczas, gdy wiadomo, że leczenie zachowawcze nie przyniesie już żadnych efektów. Usunięcie zęba przeprowadzane są zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, ale zdarzają się przypadki, gdy niezbędne jest skorzystanie ze znieczulenia ogólnego. Jakie są konkretnie wskazania do wykonania ekstrakcji zęba i jakich powikłań możemy się po niej spodziewać? Podpowiadamy.
Ekstrakcja zęba – jakie są do niej wskazania?
Choroby tkanek twardych zębów – to właśnie takie wskazania najczęściej wymienia się do usunięcia zęba. Nieodwracalne zapalenie miazgi, kiedy kanały zębowe są już niedrożne, albo też znajdują się w nich niedostateczne ilości tkanek zęba dyskwalifikują go już do dalszego leczenia, ponieważ będzie ono już po prostu nieskuteczne. Zmiany są nieodwracalne, więc ząb należy już tylko i wyłącznie usunąć. Kolejnymi częstymi wskazaniami do tego, aby wykonać zabieg ekstrakcji są: nawracające stany zapalne, korzenie, które znajdują się poza wyrostkiem zębodołowym czy też rozchwianie zębów.
Zobacz także: https://somagazyn.pl/leczenie-zebow-pod-narkoza-czym-jest-i-jak-sie-odbywa/
Kiedy potrzebna jest pomoc chirurga stomatologicznego?
Zabieg dotyczący usunięcia zębów składa się z kilku etapów. Często zdarza się jednak, że niezbędna jest interwencja chirurga stomatologicznego. Wśród takich wskazań wymienia się głównie to, że stomatolog nie jest w stanie samodzielnie usunąć skrawka zęba, który pozostał na powierzchni. Poradnia chirurgii stomatologicznej jest wskazaniem także wówczas, kiedy pacjenta zatrzymały się zęby mądrości. Interwencja chirurga jest konieczna także wtedy, kiedy korzeń pozostał w kości. Aby zabieg został przeprowadzony w zgodny ze sztuką sposób bardzo ważne jest to, aby wykonać go u dobrego specjalisty. Tacy znajdują się między innymi w https://mcs-przychodnia.pl/.
Jakie powikłania mogą pojawić się po usunięciu zęba?
Wśród wymienianych przez pacjentów powikłań po zabiegu ekstrakcji zęba wymienia się miedzy innymi takie jak: złamanie kości, złamanie zęba sąsiedniego, uszkodzenie nerwów, suchy zębodół, ropne zapalenie zębodołu, krwawienie, które się przedłuża czy też przypadkowe usunięcie sąsiedniego zęba.
Usunięcie zęba jest to już ostateczność, więc zanim do niej dojdzie warto jest skonsultować się z doświadczonymi specjalistami, którzy ocenią w jakim stanie aktualnie znajduje się ząb. Tutaj konieczna jest fachowa diagnostyka i w razie potrzeby, kompleksowe leczenie.
[…] Zobacz także: https://lifestyle.net.pl/ekstrakcja-zeba-kiedy-jest-konieczna-i-jakie-moga-byc-jej-powiklania/ […]