lekarz urolog
Zdrowie

Badanie urodynamiczne – na czym polega?

Wizyta u urologa przeważnie wiąże się z różnymi badaniami zleconymi przez lekarza. Jednym z nich jest właśnie badanie urodynamiczne. Na czym ono polega i czy należy się odpowiednio przygotować?

Kiedy udać się do urologa?

Urolog podczas wizyty może wykonać różne badania, w tym badanie urodynamiczne. Wykonuje się je przy problemach związanych z układem moczowym. Objawami choroby mogą być częste oddawanie moczu lub problemy z jego trzymaniem. Jeśli towarzyszą temu ból i pieczenie, to należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Samo badanie polega na wykonaniu kilku testów. Używa się do tego specjalnych cewników, które wprowadza się przez cewkę moczową do pęcherza. W ten sposób sprawdzany jest przepływ moczu, a także wszelkie inne czynności pęcherza moczowego. Badanie przeprowadzane jest także przez odbyt.

Warto mieć na uwadze, że układem płciowo-moczowym zajmuje się nie tylko urolog, ale także ginekolog czy androlog w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i wielu innych miastach w Polsce. Jednak skierowanie na badanie urodynamiczne najczęściej wydaje urolog.

Urolog czy androlog – kto wykonuje badanie urodynamiczne?

Takie badanie najczęściej przeprowadza lekarz lub pielęgniarka. Trwa ono około 40 min. Niektórzy uważają, że jest to zupełnie bezbolesny zabieg, inni zaś są zdania, że powoduje lekki dyskomfort. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych odczuć pacjenta. Warto jednak pamiętać, że na badanie urodynamiczne należy się odpowiednio przygotować.

Dzień przed badaniem należy pić wodę niegazowaną i spożywać jedynie lekkostrawne posiłki. Wieczorem trzeba umieścić w odbycie czopek glicerynowy, a z samego rana oddać mocz i stolec. Co ważne, do samego badania należy przyjść z pełnym pęcherzem, a w ciągu dnia także stosować dietę lekkostrawną.

Badanie urodynamiczne jest przeprowadzane u pacjentów, którzy mają poważne problemy z oddawaniem moczu. Mogą im towarzyszyć ból, pieczenie lub trudności z jego utrzymaniem. Warto do tego badania odpowiednio się przygotować i stosować do zaleceń lekarza. Co ważne, urolog wykonuje także zabieg wazektomii czy obrzezania.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz