miesiaczka zaburzenia
Zdrowie

Zaburzenia miesiączkowania – co je powoduje i jak je leczyć?

Zaburzenia w miesiączkowaniu mogą przytrafić się każdej kobiecie. Jakie są ich główne przyczyny? W jaki sposób się je leczy?

Czym są zaburzenia miesiączkowania?

Zaburzenia miesiączkowania odnoszą się do sytuacji, w której cykl menstruacyjny kobiety nie jest prawidłowy.

Cykl menstruacyjny jest regularnym cyklem zmian zachodzących w ciele kobiety w celu przygotowania go do ciąży. Zaburzenia tego cyklu mogą wpływać na częstotliwość, czas trwania i intensywność krwawienia miesiączkowego, a także mogą powodować pojawienie się innych nieprzyjemnych objawów.

W razie pojawienia się problemów z miesiączkowaniem konieczny będzie lekarz ginekolog Mikołów to jedno z miast, gdzie można dostać się do niego w krótkim terminie i przeprowadzić kompleksową diagnostykę.

Zaburzenia w miesiączkowaniu – jak do nich dochodzi?

Zaburzenia miesiączkowania mogą mieć różne postaci. Zaliczane są do nich przede wszystkim:

Bolesne miesiączkowanie

U kobiety występują wtedy bolesne miesiączki, które mogą uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie. Są one najczęściej spowodowane skurczami macicy w trakcie menstruacji.

Rzadkie miesiączki

W tym przypadku miesiączki pojawiają się znacznie rzadziej niż powinny. Jest to zwykle spowodowane zaburzeniami równowagi hormonalnej, stresem lub innymi czynnikami.

Nieregularne miesiączki

W tym przypadku pojawiają się one w różnych terminach, czasami częściej, a czasami później. Często jest to efekt zaburzeń hormonalnych.

Brak miesiączki

Pierwotny brak miesiączki odnosi się do kobiet, które nie zaczęły miesiączkować w wieku 16 lat. Z kolei wtórny brak miesiączki odnosi się do kobiet, które wcześniej miały regularne cykle miesiączkowe, jednak doszło do ich zaniku.

Obfite miesiączki

Obfite krwawienie miesiączkowe oznacza znaczny wypływ krwi z pochwy w trakcie miesiączki. Może być spowodowane zaburzeniami równowagi hormonalnej czy mięśniakami macicy.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Jest to grupa objawów występujących w dniach poprzedzających miesiączkę, w tym zmiany nastroju, wzdęcia i skurcze brzucha.

Jak leczy się zaburzenia miesiączkowania?

W razie pojawienia się zaburzeń miesiączkowania zaleca się omówić wszelkie kwestie związane z miesiączką z lekarzem, aby ustalić przyczynę i dobrać odpowiednie leczenie.

Rodzaj wybranego leczenia w tym przypadku zależny jest przede wszystkim od przyczyny zaburzeń, dlatego ginekolog wykonuje niezbędne badania i zleca ich wykonanie pacjentce. Stosuje się głównie badania USG oraz badania krwi w kierunku określenia poziomu hormonów.

Leczenie może obejmować stosowanie leków, wykonanie zabiegów i operacji zależnie od stanu pacjentki.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz