dokumenty
Aktualności

Tworzymy CV i list motywacyjny – o czym należy pamiętać?

CV jest niezbędne, aby móc zaprezentować potencjalnemu pracodawcy doświadczenie zawodowe, wykształcenie, kompetencje oraz kwalifikacje. List motywacyjny stanowi rozwinięcie życiorysu oraz w bardziej szczegółowy sposób ma zaprezentować nasze umiejętności. O czym należy pamiętać przy tworzeniu tych dokumentów? Podpowiadamy.

O czym nie zapomnieć przygotowując własne CV?

W każdym dobrym CV zawsze znajdują się podobne informacje dotyczące między innymi doświadczenia zawodowego i wykształcenia. Jeśli jednak chodzi o składanie tego dokumentu do konkretnych pracodawców to warto zadbać o to, aby mogło się ono wyróżniać czymś szczególnym pod odpowiednie stanowisko na jakie aplikujemy. Dotyczy to zwłaszcza kompetencji oraz cech charakteru, które podkreślą nasze zdolności do wykonywania zleconych obowiązków. Przykładowo w pracy, która wymaga gotowości na poszerzanie wiedzy warto wspomnieć o cechach, które podkreślają otwartość na zdobywanie nowych umiejętności.

Czy list motywacyjny jest konieczny?

Przeglądając oferty pracy można zauważyć, że tak naprawdę niewielu pracodawców wymaga dołączenia do CV listu motywacyjnego. Wynika to z prostej przyczyny – aplikując na bardzo popularne stanowisko rekruter musi przejrzeć ogromną ilość dokumentów, które trafiają do niego bezpośrednio od kandydatów. Tym samym największą wagę przywiązuje zwykle do dobrego i czytelnego CV. Dopiero później pojawia się chęć przyglądnięcia się bliżej listowi motywacyjnemu. Czy zatem list motywacyjny jest konieczny? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i właściwie zależy od rangi stanowiska na które aplikujemy. Jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze doświadczenie, wykształcenie i umiejętności będą podobne do wielu innych kandydatów to warto poświęcić nieco dłuższą chwilę, aby stworzyć taki dokument.

O czym pamiętać przy tworzeniu listu motywacyjnego?

Prawdopodobnie najczęściej powielanym błędem jest wysyłanie tego samego listu motywacyjnego do wielu różnych pracodawców. Aplikująca osoba nie zmienia tak podstawowej rzeczy jak nazwa firmy lub stanowisko. Praca w Kielcach lub w innym większym mieście wymaga od nas stworzenia unikatowego i interesującego listu motywującego. Pracodawca z pewnością doceni to, że poświęciliśmy nieco czasu na to, aby dowiedzieć się nieco więcej na temat jego przedsiębiorstwa oraz sprawnie wkomponowaliśmy naszą charakterystykę w tekst całości. Przy pisaniu można opierać się na wzorach dostępnych w internecie, ale należy w większości treści pokazać własną inwencję twórczą.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz