oczyszczacz powietrza
Aktualności

Nieprzyjemny zapach z oczyszczacza powietrza? Chcesz wymienić filtr w oczyszczaczu? Kiedy i jak to zrobić?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które daje wiele radości i sprawia, że powietrze domowe jest o wiele przyjemniejsze. Dzięki temu w prostszy sposób można zadbać o to, aby twoje powietrze w domu czy mieszkaniu było odpowiednio nawilżone i nie było w nim żadnych zanieczyszczeń. Jeżeli już korzystamy z niego, to trzeba pamiętać, że każdy filtr ma swój czas i trzeba w przyszłości go wymienić, jeżeli już zawodzi. Jeżeli nie wiesz kiedy to zrobić, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, z którego dowiesz się więcej informacji.

Co sprawia, że trzeba wymienić filtr na nowy?

Najważniejszym powodem, po którym będziemy mogli poznać, że filtr jest do wymiany to nieprzyjemny zapach. To właśnie on będzie sprawiać, że będzie trzeba zainwestować pieniądze w zakup nowego filtra. Zdajemy sobie sprawę, że niekoniecznie chcesz wydawać swoje ciężko zarobione pieniądze, ale jeżeli chcesz mieć oczyszczone i wilgotne powietrze, to musisz to zrobić.

Na żywot każdego filtra składa się jego rodzaj czy też czas pracy. Powinieneś wiedzieć, że filtr filtrowi nie jest równy i na rynku można kupić lepsze i gorsze produkty. Istotne jest to, że jeżeli zobaczysz spadek jakości oczyszczanego powietrza, które notabene powinno być na poziomie 40 do 60%, to wiedz, że jest pewien problem. Pozostawienie takiego filtra w środku sprawi, że nie dość, że urządzenie będzie nieefektywne, to w dodatku może się ono samoistnie wyłączać i też mogą powstawać pewne awarie. Przykładem następstwa może być zapchanie silnika, które stanie się poprzez obciążony akumulator.

Jakie filtry można stosować w oczyszczaczach?

Jest kilka rodzajów filtrów, które możesz wykorzystywać zainstalować w swoim oczyszczaczu. Najlepszym z nich będzie filtr HEPA, które połkną prawie 100% wszystkich zanieczyszczeń. Mogą być to wirusy, bakterie, grzyby czy też pleśń. Owszem, kosztują one odrobinę więcej, natomiast są skuteczne. Pomimo tego, że są wydajne, to trzeba je jednak z czasem wymieniać, chociaż to jest uzależnione od tego, jak często będziemy z niego korzystać i jaki też będzie poziom zanieczyszczenia powietrza. Przyjęło się jednak, że taki filtr wystarczy na 3-4 miesiące, więc mówimy tutaj o wymianie 3-4 razy do roku, chociaż może się okazać, że przy w miarę czystym powietrzu będzie to nawet rok.

Innymi filtrami są: wstępne oraz węglowe. Te pierwsze idealnie sprawdzają się w nowoczesnych urządzeniach, ale ich działanie jest bardzo ciekawe. Sprawiają, że nie zapychają się pozostałe filtry i nie ma tego problemu, że trzeba go wymieniać. W dodatku można go odkurzyć, a najlepiej robić to przynajmniej raz w tygodniu, więc wymaga to czasu i poświęcenia. Filtry węglowe sprawiają, że pochłaniane są zanieczyszczenia nawet takie jak dym papierosowy. Musisz wiedzieć, że jego wymiana powinna się odbyć przynajmniej raz na 2 lata.

Na co zwracać uwagę przy wymianie filtra?

Jest parę rzeczy, które sprawiają, że wymiana filtra powinna odbyć się bezpiecznie. Czujesz nieprzyjemny zapach z oczyszczacza powietrza ? Musisz wymienić filtr w oczyszczaczu – dowiedź się kiedy i jak to zrobić? To powinien być pierwszy znak do jego wymiany. Chcąc to zrobić, musisz w pierwszej kolejności wyłączyć urządzenie z kontaktu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że możesz to wiedzieć, jednak nie dla każdego jest to takie oczywiste.

Delikatność będzie czymś równie wskazanym. Pamiętaj, że wszelkie komponenty mogą być delikatne, więc uważaj na nie. Ponadto wyciągaj zużyte filtry, a na samym końcu sprawdź, czy nowy filtr ma zdjęte wszystkie folie bezpieczeństwa i dobrze przylega do urządzenia. Nie zapomnij również o tym, żeby stosować się do zaleceń podanych przez producenta.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz