druk sublimacyjny
Aktualności

Jak wykonywany jest druk sublimacyjny na tkaninach?

Drukowanie na tkaninach daje wiele możliwości. To nie tylko sposób na stworzenie odzieży reklamowej lub pracowniczej, ale również sposób na produkcję oryginalnych koszulek czy bluz, które pozwolą wyróżnić się z tłumu. Jednym ze sposobów nadrukowywania na odzieży jest druk sublimacyjny. Na czym on polega i kiedy jest stosowany?

Druk sublimacyjny – kiedy jest wykorzystywany?

Zjawisko sublimacji polega na przechodzeniu pigmentu ze stanu stałego w gazowy pod wpływem wysokiej temperatury. Pozwala to na przeniesienie wydruku na tkaniny poliestrowe. Barwnik wnika bezpośrednio w materiał i łączy się z nim. Dzięki temu druk jest odporny na ścieranie i pranie. Druk sublimacyjny na tkaninach jest intensywny i trwały. Popularny jest na odzieży sportowej, wymagającej wysokiej jakości i wytrzymałości, zwłaszcza na pranie. Popularne jest stosowanie tego rodzaju druku na tak zwanym poliestrze oddychającym. Druk sublimacyjny może również wspaniale sprawdzić się w produkcji odzieży damskiej, męskiej czy choćby do zdobienia obuwia. To bardzo popularny druk, wykorzystywany do tworzenia gadżetów reklamowych, takich jak parasole, podkładki po myszy czy ręczniki.

Jakie są zalety druku sublimacyjnego?

Każdy z rodzajów druku ma inne zastosowanie i inne możliwości. Druk cyfrowy DTG w Poznaniu pozwala na realne przeniesienie projektu komputerowego druku na materiał zewnętrzny. Druk sublimacyjny pozwala na nadruk na odzieży sportowej, ale i nie tylko. Świetnie prezentuje się na ręcznikach, torbach czy obuwiu. W połączeniu z cekinami, dżetami daje możliwość stworzenia oryginalnej garderoby.

Druk sublimacyjny jest prosty w wykonaniu i niezbyt kosztowny. Pozwala nadrukowywać nawet na pojedynczych sztukach odzieży. Barwiona część tkaniny nie traci swoich właściwości. Nadal przepuszcza powietrze i odprowadza wilgoć. Obraz nie zmywa się, jest trwały i odporny na wielokrotne pranie, gdyż barwnik oblepia pojedyncze włókna materiału. Materiał nie jest szorstki. 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz