wizyta u psychoterapeuty
Zdrowie

Kiedy warto udać się do psychoterapeuty?

Wizyta u psychoterapeuty może być bardzo dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy pojawiają się różne trudności związane z psychiką. Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u psychoterapeuty?

Czym zajmuje się psychoterapeuta?

Psychoterapeuta jest psychologiem posiadającym odpowiednie przygotowanie w dziedzinie terapii psychologicznej.

Psychoterapia jest sposobem postępowania stosowanym w przypadku różnych zaburzeń i schorzeń psychicznych, które mogą dotykać dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.

Terapia psychologiczna może być prowadzona w różnych wariantach, między innymi jako terapia indywidualna, grupowa, dla par oraz rodzinna.

W jakiej sytuacjach prowadzi się terapię psychologiczną?

Wsparcie psychologa zalecane jest wtedy, gdy doświadcza się trudności psychicznych wpływających na codzienne życie. Przykładowe trudności, w których wykorzystuje się terapię psychologiczną to:

  • Stałe uczucie smutku, niepokoju lub złości, które wpływają negatywnie na funkcjonowanie w otoczeniu.
  • Traumatyczne wydarzenia, jakie mogą pojawić się w życiu, na przykład rozstawnie się z inną osobą, rozwód, śmierć lub utrata pracy.
  • Doświadczenie przemocy fizycznej albo psychicznej,
  • Kompulsywne zachowanie, które negatywnie wpływają na życie.
  • Uzależnienia, na przykład od alkoholu, narkotyków, hazardu czy seksu.
  • Problemy w komunikowaniu się z partnerem, konflikty albo inne trudności w związku.
  • Trudności rodzinne, na przykład częste awantury, problemy z porozumiewaniem się.
  • Trudności szkolne u dzieci i młodzieży, na przykład opuszczanie nauki szkolnej, konflikty w szkole.

Są to jedynie przykładowe sytuacje, w których można udać się do psychoterapeuty, ponieważ jego wsparcie może być pomocne także w innych przypadkach.

Warto wskazać, że psychoterapia może być stosowana jako samodzielny sposób radzenia sobie z problemami psychicznymi, ale również może być ona dodatkowym wsparciem w przypadku leczenia farmakologicznego.

Gdzie można skorzystać z psychoterapii?

Psychoterapia jest prowadzona obecnie w ramach NFZ lub można umówić się na wizytę prywatnie.

Ze względu na długi czas oczekiwania na wizyty na NFZ wiele osób potrzebujących pomocy psychologicznej od razu decyduje się na skorzystanie z prywatnych gabinetów. Oferują one krótkie czasy oczekiwania na wizytę, a niekiedy można również dostać się na nią od ręki.

Gdy planowana jest psychoterapia Poznań – https://klinika-lmc.pl/ jest miastem, w którym obecnie również można skorzystać z tego typu leczenia. Adresy gabinetów psychoterapeutycznych na NFZ oraz działających prywatnie można znaleźć w internecie wraz z opiniami na ich temat.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz