Wizyta u psychoterapeuty może być bardzo dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy pojawiają się różne trudności związane z psychiką. Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u psychoterapeuty?
Czym zajmuje się psychoterapeuta?
Psychoterapeuta jest psychologiem posiadającym odpowiednie przygotowanie w dziedzinie terapii psychologicznej.
Psychoterapia jest sposobem postępowania stosowanym w przypadku różnych zaburzeń i schorzeń psychicznych, które mogą dotykać dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.
Terapia psychologiczna może być prowadzona w różnych wariantach, między innymi jako terapia indywidualna, grupowa, dla par oraz rodzinna.
W jakiej sytuacjach prowadzi się terapię psychologiczną?
Wsparcie psychologa zalecane jest wtedy, gdy doświadcza się trudności psychicznych wpływających na codzienne życie. Przykładowe trudności, w których wykorzystuje się terapię psychologiczną to:
- Stałe uczucie smutku, niepokoju lub złości, które wpływają negatywnie na funkcjonowanie w otoczeniu.
- Traumatyczne wydarzenia, jakie mogą pojawić się w życiu, na przykład rozstawnie się z inną osobą, rozwód, śmierć lub utrata pracy.
- Doświadczenie przemocy fizycznej albo psychicznej,
- Kompulsywne zachowanie, które negatywnie wpływają na życie.
- Uzależnienia, na przykład od alkoholu, narkotyków, hazardu czy seksu.
- Problemy w komunikowaniu się z partnerem, konflikty albo inne trudności w związku.
- Trudności rodzinne, na przykład częste awantury, problemy z porozumiewaniem się.
- Trudności szkolne u dzieci i młodzieży, na przykład opuszczanie nauki szkolnej, konflikty w szkole.
Są to jedynie przykładowe sytuacje, w których można udać się do psychoterapeuty, ponieważ jego wsparcie może być pomocne także w innych przypadkach.
Warto wskazać, że psychoterapia może być stosowana jako samodzielny sposób radzenia sobie z problemami psychicznymi, ale również może być ona dodatkowym wsparciem w przypadku leczenia farmakologicznego.
Gdzie można skorzystać z psychoterapii?
Psychoterapia jest prowadzona obecnie w ramach NFZ lub można umówić się na wizytę prywatnie.
Ze względu na długi czas oczekiwania na wizyty na NFZ wiele osób potrzebujących pomocy psychologicznej od razu decyduje się na skorzystanie z prywatnych gabinetów. Oferują one krótkie czasy oczekiwania na wizytę, a niekiedy można również dostać się na nią od ręki.
Gdy planowana jest psychoterapia Poznań – https://klinika-lmc.pl/ jest miastem, w którym obecnie również można skorzystać z tego typu leczenia. Adresy gabinetów psychoterapeutycznych na NFZ oraz działających prywatnie można znaleźć w internecie wraz z opiniami na ich temat.