badanie ekg
Zdrowie

EKG – kiedy występują wskazania do jego wykonania?

Badanie znane pod nazwą EKG jest jednym z podstawowych badań w diagnostyce kardiologicznej. Może zostać zlecone przez lekarza rodzinnego lub kardiologa. Wykonywane bywa po stwierdzeniu problemów z sercem i regularnie u osób cierpiących na przewlekłe choroby serca.

Gdzie i kiedy można wykonać EKG?

Badanie EKG w Katowicach nie jest bolesne ani problematyczne. Odpowiednim do jego realizacji wyposażeniem dysponują nawet małe, przeciętne placówki oraz niektóre karetki. Zgłoszenie problemów z sercem może być bezpośrednim wskazaniem do przeprowadzenia badania jako elementu diagnostyki.

Nie jest to jedyne wartościowe badanie, jeśli chodzi o problemy z sercem. Inny rodzaj czynności diagnostycznych uwzględnia holter ciśnieniowy – to już nieco dokładniejsze i dłużej trwające badanie. Tego typu diagnostyka pomaga ocenić wydajność mięśnia sercowego, oszacować prawidłowość jego rytmu itd.

Czy trzeba obawiać się EKG?

Zlecając badanie EKG, kardiolog w Siemianowicach Śląskich nie przygotowuje pacjenta z wyprzedzeniem ani nie daje mu znieczulenia. Tego typu środki nie są w tym wypadku potrzebne. Badanie może wyglądać groźnie z uwagi na użycie elektrod, ale ani trochę nie boli i nie niesie ze sobą żadnego ryzyka.

EKG może być badaniem spoczynkowym lub wysiłkowym. Oba rodzaje pozwalają na ocenę, czy serce pracuje poprawnie podczas spoczynku i podczas wysiłku. Wysiłkowe wykonywane jest rzadziej i raczej wyłącznie w placówkach medycznych. Spoczynkowe można przeprowadzić np. w domu pacjenta.

Choroby serca a EKG

Osoby chorujące przewlekle na serce, np. ze zdiagnozowaną niewydolnością mięśnia sercowego, migotaniem przedsionków itd. często muszą się badać. Dzięki wykonywaniu co pewien czas EKG mogą monitorować pracę serca i szybko reagować na zmianę jego rytmu (pojawienie się arytmii).

Podsumowując, EKG to jedno z podstawowych badań związanych z kardiologią. Wykonuje się je w większości placówek i nie wymaga żadnych dodatkowych przygotowań w wersji spoczynkowej. EKG wysiłkowe wykonuje się podczas ruchu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz