Historia samochodu
Technologie

Jak powstał pierwszy samochód, oto jego historia w pigułce

Ponieważ samochód ma już dobrze ponad 130 lat, tak się do niego przyzwyczailiśmy i tak samochody wtopiły się w nasz krajobraz, że być może rzadko zastanawiamy się nad tym, jakie były jego początki i kto go w ogóle wymyślił. Poniższa opowieść jest właśnie o tym.

Bo zanim go wymyślono to…

Marzenie o szybszym przemieszczaniu się z udziałem maszyny w zasadzie towarzyszyło człowiekowi od wieków. Niezależnie od tego czy zajrzymy do historii pociągu, samolotu czy też samochodu właśnie. Co więc było wcześniej? Najpierw były pojazdy samobieżne, potem te o napędzie parowym, które musiały ustąpić miejsca tym o napędzie spalinowym.

Od XV wieku to się przymierzamy

Pierwszy takie przymiarki robi jak zwykle niezastąpiony i pionierski prawie we wszystkich dziedzinach Leonardo da Vinci. Projektuje wóz bojowy napędzany siłą 8 mężczyzn.
Wcześniej W 1472 roku Robert Veturio pozostawił nam opis maszyny bojowej poruszanej siłą wiatru. Pojazdy poruszane siłą wiatru zawsze były kuszącą opcją, holenderski matematyk skonstruował żaglowiec na kołach, którym mogło się poruszać aż 28 osób. Nicolas Joseph Cugnot uznawany jest oficjalnie za pierwszego konstruktora pojazdu samobieżnego. Pojazd ten osiągał szybkość 3,6 km na godzinę, poruszał się przez 20 minut, lecz po tym czasie potrzebował następnych 20, aby doczekać się na odpowiednią ilość pary wodnej. Co nie do końca dziwi miał on znaleźć swoje zastosowanie w wojsku jako ciągnik dział artyleryjskich.

Rzecz jasna na początku były silniki

Mowa tu oczywiście o silnikach spalinowych, które zaczęły być projektowane i produkowane najpierw, zanim idea ich zastosowania w ogóle połączyła się z pojazdami. Pierwszy wewnętrzny silnik spalinowy pojawił się w 1860 roku i był autorstwa Etienne Lenoira. Po nim silnik czterosuwowy skonstruował Nikolaus Otto. Razem z nim pracowali Gottlieb Daimler i Wilhelm Maybach. Nieco później ci dwaj ponownie samodzielnie opracowali pierwszy czterosuwowy jednocylindrowy silnik, napędzany benzyną 1885 roku został on opatentowany.

Trwałe jak niemiecki wynalazek

Pierwszy samochód został skonstruowany w tym samym roku, w którym został opatentowany silnik spalinowy. Konstruktor samochodu miał wówczas 41 lat. Nieco wcześniej, bo w roku 1871 otwiera ze wspólnikiem warsztat mechaniczny w Mannheim. Projektuje, a potem wytwarza silnik dwusuwowy. Pierwszy samochód jednak nie spodobał się i został przeprojektowany, 3 lata później w roku 1888 opuścił warsztat ponownie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz