zielone dachy
Dom i Ogród

Zielone dachy – jakie są ich rodzaje?

Nowoczesne budownictwo ma przed sobą naprawdę wiele wyzwań, takich jak na przykład zadbanie o środowisko tak, by budynek był jak najbardziej ekologiczny. Z tego powodu od kilku lat dość popularne są tak zwane zielone dachy. Kto może je wykonać i jakie są ich rodzaje?

Komu powierzyć wykonanie zielonego dachu?

Pomimo tego, że zielone dachy nie są wcale tak skomplikowane do wykonania, jak mogłoby się wydawać, to mimo wszystko ich stworzenie należy powierzyć profesjonalistom, dzięki którym zielony dach przetrwa naprawdę długo i będzie spełniać swoją rolę, a także odpowiednio się prezentować. Zielone dachy mają bowiem funkcje praktyczne, jak i estetyczne.

Najlepsza firma, która może podjąć się wykonania zielonego dachu to taka, która działa jako producent systemów hydroizolacyjnych. Dzięki zatrudnieniu takiej firmy mamy pewność, że dach przede wszystkim spełni swoją główną rolę, czyli będzie izolować budynek od zimna, czy też warunków atmosferycznych, takich jak opady deszczu oraz śniegu.

Jakie są rodzaje dachów zielonych?

Dachy zielone mają naprawdę wiele odmian, które różnią się stosowaną roślinnością, czy też swoją konstrukcją. Najbardziej podstawowe są dachy ekonomiczne, które są naprawdę proste w utrzymaniu, lecz różnorodność gatunkowa roślin jest na nich niewielka. Większych nakładów wymagają dachy lekkie, które posiadają bardziej zróżnicowaną roślinność. Największą wartość ekologiczną posiadają z kolei dachy naturalne. W miejscach, gdzie często zdarzają się mocne descze konieczne będą dachy retencyjne. Są one skonstruowane w sposób zapobiegający osiadaniu wody, co mogłoby zaburzyć konstrukcję całego dachu.

Oprócz tego tworzone są na przykład tak zwane ogrody na dachu. Posiadają one przede wszystkim wartość wizualną, a oprócz tego można się po nich swobodnie poruszać i spędzać wolny czas, gdyż w tym celu powstały. Dachy krajobrazowe z kolei powstają na różnych budowlach takich jak na przykład garaże podziemne, czy też pomieszczenia gospodarcze, które to umożliwiają.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz