lampa do jadalni
Dom i Ogród

Lampa nad stół do jadalni – jaką wybrać?

Wybierając lampę nad stół jadalniany, należy wziąć pod uwagę parę istotnych kwestii, między innymi wielkość stołu, wysokość sufitu, styl aranżacji wnętrza oraz ilość potrzebnego światła. Sprawdź, jak wybrać najlepszą lampę przeznaczoną nad stół!

Rozmiar lampy nad stół do jadalni

Rozmiar lampy powinien być proporcjonalny do wielkości i kształtu stołu, dlatego też przed zdecydowaniem się na jej zakup rekomendowane jest zmierzenie stołu, aby nie okazało się, że będzie ona zbyt mała i nie zapewni właściwego oświetlenia jego blatu.

Najczęściej rekomenduje się, aby wielkość lampy wynosiła około 1/3 wielkości stołu, dlatego też wtedy, gdy stół ma długość 150 cm, najlepiej, aby średnica albo długość lampy wynosiła minimum 50 cm.

Wysokość lampy nad stołem

Lampę należy zawiesić na wysokości zapewniającej komfortowe korzystanie z jadalni. Jednocześnie powinna ona pozwalać na wygodną rozmowę i spożywanie posiłków, ale także nie powinna być powieszona zbyt nisko, aby nie przeszkadzała podczas spotkań przy stole.

Warto także zwrócić uwagę na to, czy lampa wyposażona jest w długi kabel, który będzie pozwalał na jej powieszenie nad stołem na optymalnej wysokości.

Styl lampy

Lampa powinna pasować do stylu jadalni. Na przykład proste, geometryczne lampy lub lampy o niestandardowych wzorach, na przykład lampy Vibia – https://designd10.pl/vibia mogą lepiej pasować do nowoczesnego pokoju, podczas gdy tradycyjny żyrandol będzie odpowiedni do klasycznej aranżacji.

W internecie można znaleźć wiele inspiracji, które pomogą w wyszukaniu najlepszych lamp do jadalni w każdym stylu.

Liczba punktów świetlnych

Lampa przeznaczona do montażu w jadalni powinna zapewniać wystarczającą ilość światła potrzebnego do wygodnego spożywania posiłków i rozrywki przy wspólnym stole.

Należy wobec tego uwzględnić liczbę jej punktów świetlnych oraz maksymalną moc świecenia. W przypadku większych stołów dobrym wyborem mogą być lampy kilkupunktowe, które pozwalają na uzyskanie lepszego oświetlenia wnętrza.

Przydatnym dodatkiem może być też ściemniacz, dzięki któremu można regulować samodzielnie natężeni światła.

Materiał lampy

Warto także sprawdzić, z jakiego materiału wykonana jest lampa. Może być to szkło, metal, tworzywo, papier czy słomka, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich.

Niektóre rodzaje materiałów, głównie pochodzenia naturalnego, a także niższej jakości tworzywa, mogą być narażone na szybsze uszkodzenie, na przykład zarysowanie, popękanie czy odbarwienie na skutek wystawienia na promieniowanie UV. Nisko powieszona lampa szklana także może być narażona na uszkodzenie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz