Skorzystanie z usług radcy prawnego jest czasami niezbędne. Szczególnie wtedy, gdy sprawa wymaga wizyt w sądzie, składaniu wyjaśnień czy choćby tworzeniu pism. W czym dokładnie może pomóc Ci radca prawny?
Radca prawny — kiedy się do niego zgłosić?
Korzystanie z usług prawnych kojarzy się głównie z sytuacjami, gdy dochodzi do procesu sądowego i potrzebna jest osoba, która skutecznie obroni oskarżonego przed nałożeniem na niego kary. Jednak radca prawny może pomóc również w innych, mniej poważnych sytuacjach. Prawnik specjalizujący się w prawie rodzinnym pomoże w napisaniu pozwu rozwodowego lub o alimenty. Doradzi najlepszy sposób polubownego załatwienia sprawy. Pomoże również w rozwiązaniu skomplikowanych postępowań spadkowych czy kwestii związanych z podziałem majątku. Często tego rodzaju sprawy stają się kością niezgody w rodzinie i bez pomocy profesjonalisty rozwiązanie problemu będzie niemożliwe. Pomoc radcy prawnego jest również nieoceniona w przypadku spółek i przedsiębiorstw. Wiele firm na stałe zatrudnia radcę prawnego, aby na bieżąco mógł monitorować sytuację i rozwiązywać kwestie związane z prawem gospodarczym czy skutecznym egzekwowaniem płatności od kontrahentów.
Jaka jest różnica między radcą prawnym a adwokatem?
Problem z rozróżnieniem radcy prawnego od adwokata stanowi problem dla wielu osób. Ścieżka edukacyjna w obu zawodach jest bardzo podobna. Adwokat musi odbyć aplikację adwokacką, w której główny nacisk kładzie się na prawo karne. Radca prawny musi odbyć aplikację radcowską, która skupia się głównie na zagadnieniach prawa cywilnego. Obie aplikacje kończą się egzaminem. W rzeczywistości równica między tymi dwoma profesjami jest bardzo mała. Głównie polega na tym, że radca prawny może być zatrudniony przez firmę na stałe, na podstawie umowy o pracę, a adwokat nie. Do radcy prawnego warto skierować się z problemem takim jak prostowanie stanów prawnych w Rudzie Śląskiej czy każdej innej miejscowości. Natomiast adwokat pomoże osobie podejrzanej o popełnienie przestępstwa.