umowa
Aktualności

Umowy spółek – co powinny zawierać?

Polska rozwija się w coraz szybszym tempie, co przekłada się na wzrost liczby przedsiębiorców. Decydując się na założenie spółki konieczne jest spełnienie szeregu formalności. Na początek sporządzić należy umowę, która powinna zawierać w sobie konkretne informacje. Precyzyjnie określa je Kodeks Spółek Handlowych. Co mówi? Podpowiadamy.

Jak prawidłowo przygotować umowę?

Najpopularniejszym w Polsce typem spółki handlowej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli tzw. spółka z.o.o. Polskie prawo pozwala na przygotowanie umowy na dwa sposoby. Można zrobić to w formie aktu notarialnego lub za pomocą Internetu. Umowy sporządzane u notariusza są płatne, a cena w głównej mierze zależy od kapitału początkowego, którym dysponuje tworzona przez nas spółka.

Alternatywnym sposobem na zarejestrowanie spółki jest skorzystanie z rządowego portalu S24. Rejestracja jest w pełni darmowa, dokonać możemy ją osobiście, jednak jesteśmy zmuszeni skorzystać ze wzorca umowy proponowanego przez system. To rozwiązanie może okazać się dobre w przypadku prostych spółek, które nie wymagają niestandardowych zapisów. W innym przypadku warto postawić na umowę notarialną. W tym celu warto sprawdzić w wyszukiwarce hasło umowy spółek w Rybniku.

Co powinna zawierać umowa spółki?

Najważniejszą informacją, jaką powinna zawierać umowa jest nazwa spółki. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi być to uwzględnione w członie. Wymagana jest także informacja o siedzibie spółki. Nie ma tutaj potrzeby podawania szczegółowego adresu. Jest to nazwa miejscowości, gdzie znajduje się organ zarządzający. W umowie należy określić także przedmiot działalności. Można to zrobić własnymi słowami lub za pomocą kodu PKD.

Umowa wymaga także podania wysokości kapitału zakładowego, czyli wartości wkładu, którą wnoszą wspólnicy. Minimalny kapitał zakładowy w spółce z.o.o. wynosi 5 tys. złotych. Należy określić także liczbę udziałów, które wspólnicy posiadają. Na koniec podać należy czy spółka założona została na czas określony, czy nieokreślony. Profesjonalną pomoc w sporządzaniu umów świadczy kancelaria notarialna w Rybniku.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz