sterylizacja
Aktualności

Sterylizacja kota – jak się do niej przygotować?

Dbanie o zwierzęta domowe w ciągu ostatnich parunastu lat uległo dużej poprawie. Coraz więcej towarzystw zajmujących się prawami zwierząt interweniuje w przypadkach zaniedbań. Urosła też ogólna świadomość tego, co jest dla zwierząt dobre, a co nie. Psy w dzisiejszych czasach są członkami rodziny, a nie tylko zwierzęciem pilnującym posesji. Podobnie jest z kotami, które z reguły łapały szkodniki. Pomimo ogólnego wzrostu świadomości, wielu ludzi dalej zastanawia się, czy zabieg sterylizacji jest dobry dla zwierząt. Warto dlatego dowiedzieć się kilku rzeczy na temat tego zabiegu.

Czy kastracja i sterylizacja to jest to samo?

Powszechnym błędem jest uważanie, że sterylizacja kota w Ożarowie Mazowieckim i kastracja to jedno i to samo. Zabiegi te znacząco się różnią między sobą. Kastracja jest zabiegiem usuwającym organy płciowe u samców i samic. Sterylizacja natomiast to zabieg, który polega na podwiązaniu jajowodów u samic. Uniemożliwia to zajście w ciąże, jak też niweluje wiele niepożądanych zachowań zwierzęcia. Aby przygotować zwierzę do sterylizacji, warto znać jej zalety jak też to kiedy ją najlepiej wykonać.

Sterylizacja – kiedy ją wykonać i jakie są jej zalety?

Sterylizacja jest zabiegiem, który można przeprowadzić zarówno u młodego zwierzęcia, jak i też dorosłego. Na ogół jednak mówi się o tym, że małe kotki i psy lepiej znoszą taki zabieg. Ważne jest też to, aby w przypadku dorosłych zwierząt przeprowadzić ogólne badania krwi i badania ogólnej kondycji zwierzęcia. Jeżeli chodzi o zalety sterylizacji, zdecydowane warto wspomnieć o ograniczeniu wzrostu populacji kotów i psów. Sterylizacja przekłada się na mniejszą umieralność młodych, osieroconych zwierząt. Ponadto ograniczenie populacji zwierzęcia jest w stanie rozwiązać problem przepełnionych schronisk. Sterylizacja wpływa też na zdrowie zwierzęcia. Zatrzymuje cykl rui u kotów, przez co niepożądane zachowania zwierzęcia nie występują. Warto znaleźć dobry gabinet weterynaryjny w Ożarowie Mazowieckim, aby przeprowadzić taki zabieg u fachowca.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz