Odpady poddane procesowi rozdrabniania mogą zostać użyte w procesie recyklingu. Aby było to możliwe konieczne jest wykorzystanie różnego rodzaju maszyn. Jakie rodzaje urządzeń do rozdrabiania rozróżniamy i kiedy znajdują one swoje zastosowanie? Podpowiadamy.
Jakie maszyny wykorzystywane są do rozdrabniania odpadów?
Rozdrabnianie odpadów to proces, do którego przeprowadzenia konieczne jest użycie specjalistycznych maszyn. Każdy rodzaj materiału wymaga specjalnie dedykowanego mu urządzenia. Jakie typy maszyn do rozdrabniania wyróżniamy? Np. do gabarytów używany jest tzw. szreder do odpadów. Najczęściej spotkać się z nim możemy w przemyśle, gdzie wykorzystywany jest do rozdrabniania odpadów komunalnych, materiałów budowlanych czy substancji organicznych.
Bardzo popularnym rodzajem jest rozdrabniacz do śmieci. Tego typu urządzenia mogą różnić się pomiędzy sobą wielkością oraz mocą przerobową. Kryterium doboru sprzętu powinien być typ odpadów do przerobienia. On również używany jest najczęściej do rozdrabniania odpadów komunalnych i przemysłowych. Bardzo chętnie jest on wykorzystywany przez wszelkiego rodzaju składowiska odpadów lub przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami.
Czym charakteryzują się maszyny do rozdrabniania odpadów?
Podczas pierwszego etapu rozdrabniania odpadów najczęściej wykorzystywany jest rozdrabniacz wstępny. Rozróżniamy jego różne typy, jednak zazwyczaj używany jest on do rozdrabniana palet lub zieleni. Cechą charakterystyczną rozdrabniaczy wstępnych jest duża wytrzymałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Są one wielofunkcyjne oraz bardzo wydajne, co pozwala im na rozdrabnianie dużej ilości odpadów w krótkim czasie.
Do urządzeń o największej mocy zalicza się rozdrabniacz wolnoobrotowy dwuwałowy. Z jego pomocą rozdrobnić możemy wszystkie rodzaje odpadów. Wśród nich wymienić można odpady budowlane, palety, gruz czy materiały wielkogabarytowe. Ogromną zaletą tego typu rozdrabniaczy jest mobilność, która pozwala na przetransportowanie maszyny w dowolne miejsce. Można przewozić ją np. za pomocą przyczep niskopodwoziowych.