ogrzewanie domu
Dom i Ogród

Pompy ciepła wysokiej jakości – co je wyróżnia?

Pompy ciepła to ekologiczne i tanie w eksploatacji urządzenia. Te cechy przysporzyły im wielu zwolenników. Sprzęty te różnią się jednak wieloma parametrami. Jak kupić taki, która spełnia najwyższe standardy?

Czym różnią się pompy ciepła?

Pompy ciepła są coraz częściej wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych. Pamiętać jednak trzeba, że nie istnieje jeden typ tych urządzeń. Przykładem są dostępne pompy ciepła w Podkarpackim. Podstawową różnicą jest podział sprzętów na powietrzne i gruntowe. Oba te rodzaje projektuje i montuje tamtejsza firma Nortmar Power Systems.

Zasada działania pomp ciepła opiera się na pobieraniu energii termicznej. Różnica sprowadza się do wykorzystania temperatury powietrza lub gruntu. W obu przypadkach ciepło transportowane jest z zewnątrz do środka budynku. Co ważne, urządzenia te działają niezależnie od panującej na dworze temperatury.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy ciepła?

Dobra pompa ciepła to urządzenie, które ma zapewnić komfort osobom przebywającym w budynku. Z tego powodu trzeba zwrócić uwagę na jej moc. Ta z kolei będzie zależeć od grubości izolacji ścian i powierzchni domu. Dla przykładu w budynku pasywnym wystarczy pompa ciepła o mocy 15 W/m². W słabo ocieplonym obiekcie potrzeba już 150 W/m².

Równie ważna jest budowa sprzętu. Łatwiejsze w montażu są pompy cieplne monoblokowe. Ich zaletami jest też szczelnie zamknięty czynnik chłodniczy, który zapobiega wyciekom i niższe koszta użytkowania. Sam zakup wymaga jednak wyższego wydatku niż nabycie pompy typu split.

Jaka pompa cieplna będzie cicha?

Trzeba też zwrócić uwagę na hałas wydawany przez urządzenie. Górny limit dla pomp ciepła to 50 dB. Najlepiej jednak, by był niższy. Dzięki temu przebywanie w budynku będzie przyjemniejsze. Pompa ciepła nie będzie też przeszkadzać sąsiadom.

Aby zapewnić sobie i otoczeniu maksymalny komfort, warto wybrać pompę ciepła z obudową pochłaniającą dźwięk. Dzięki niej generowany hałas zmniejszy się nawet o ponad 10 db.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz