Trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez narzędzi do szybkiej komunikacji na odległość. Dla wielu osób i firm bez internetu, komputera a przede wszystkim bez telefonu życie stałoby się dużo trudniejsze. Dziś już większość osób w cywilizowanych krajach ma własny telefon komórkowy. Firmy zajmujące się produkcją smartfonów, jak i części do telefonów to ogromna część światowej gospodarki.
Jak zbudowany jest smartfon?
Historia telefonu sięga końca XIX wieku, kiedy to amerykański wynalazca Aleksander Bell opatentował to urządzenie. Technologia i wygląd zmieniały się przez lata aż do czasów współczesnego smartfona.
Firmy zajmujące się częściami do telefonów produkują wiele modułów, które składają się na kompletne i działające urządzenie. To przede wszystkim wyświetlacz i panel dotykowy, dzięki któremu można obsługiwać telefon. Jest to najdroższa i zarazem najbardziej narażona na uszkodzenia część.
Inną niezwykle ważną częścią jest płyta główna. To część, która łączy i komunikuje ze sobą poszczególne podzespoły. Do płyty podłączone są między innymi karty sim, karta pamięci i antena. Tutaj znajdują się też przyciski do włączania telefonu i przyciszania głośników.
Inne części do telefonów to moduł aparatu fotograficznego, głośniki, moduł wibracji oraz elementy konstrukcji jak obudowa. Każdy smartfon może posiadać jeszcze inne drobne indywidualne dla modelu elementy, które wpływają na jego jakość, funkcjonalność i oczywiście cenę.
Czy warto naprawiać telefon komórkowy?
Telefony, w zależności od modelu, mają różną cenę. Koszt zakupu niektórych z nich może sięgać kilku tysięcy złotych. Dlatego w razie awarii, warto zastanowić się nad naprawą zepsutego urządzenia. Firmy świadczące usługi naprawcze dysponują odpowiednimi częściami do telefonów, zarówno nowymi, jak i tymi z odzysku, dlatego usunięcie usterki nie jest dużym problemem. Najczęściej w wyniku upadku, przytrzaśnięcie itp. zniszczeniu ulega ekran telefonu. Jeżeli sprawa dotyczy popularnego modelu a usterka nie jest bardzo poważna, naprawa nie jest skomplikowana ani droga. Bardzo często uszkodzenia dotyczą poszczególnych gniazd lub zniszczonych przycisków. Z naprawami tego typu też nie ma żadnych problemów.
Popularne jest także zalanie telefonu. W takim przypadku należy udać się do serwisu, by urządzenie przejrzeć, przeczyścić a w razie potrzeby wymienić podzespoły.
Mimo tego, że na rynku dostępne są nowe części do telefonów, zamienniki i części używane, to czasami są one bardzo drogie. To stawia właściciela urządzenia w trudnej sytuacji, ponieważ koszt naprawy może czasem przekroczyć wartość telefonu.