Alkoholizm jest nie tylko uzależnieniem, ale przede wszystkim chorobą. To stan, który wyniszcza nie tylko organizm uzależnionego, ale także jego bliskich. Alkoholizm można leczyć. Istnieje wiele metod, pozwalające zerwać z nałogiem. Jednak podstawą każdej terapii jest przyznanie przez uzależnionego, że ma problem z alkoholem i sam chce podjąć się terapii.
Alkoholizm – jakie są objawy?
Alkoholizm jest chorobą, która stopniowo wyniszcza organizm. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Leczenie alkoholizmu w Warszawie należy rozpocząć od przyznania się przed samym sobą, że ma się problem z alkoholem. Wiele osób pijących, przyznaje się do problemu, kiedy alkohol jawnie niszczy ich organizm, psychikę i relacje z innymi. Najczęstszymi objawami alkoholizmu jest głód alkoholowy, który powstaje wówczas, gdy pojawia się ciągłe łaknienie alkoholu. Uzależniony musi sięgać po coraz większe dawki, by uzyskać efekty takie same jak wcześniej, jego życie koncentruje się na alkoholu. Alkoholik doznaje „dziur” w pamięci, po alkoholu działa poza świadomością. Wahania nastrojów to również częsty objaw alkoholizmu. Uzależniony może wykazywać agresję, może być smutny lub wpadać w depresję. Już trzy z powyższych objawów, mogą świadczyć o rozwoju choroby alkoholowej.
Metody leczenia alkoholizmu
Alkoholizm to choroba, która wymaga zaangażowania wielu specjalistów, których wsparcie oferuje ośrodek terapii uzależnień w Warszawie. Pozwala to na uzyskanie zadowalających efektów. Leczenie przygotowuje pacjenta do dalszej samodzielnej walki o trzeźwość. Terapie obejmują wsparcie psychologiczne, spotkania grupy AA, spotkania indywidualne z psychologiem, naukę technik relaksacyjnych, ale również lecenie farmakologiczne. Dobór metody uzależniony jest o dane dotyczące fazy choroby, stanu fizycznego i kondycji psychicznej osoby uzależnionej. Psychoterapia jest dobierana indywidualnie do każdego pacjenta.
Leczenie uzależnienia jest procesem długotrwałym i złożonym Trudno określić ile może trwać, bo to indywidualna sprawa każdego pacjenta. Wszystko zależy od stadium choroby i motywacji do pozostania w trzeźwości.