Polskie społeczeństwo kupuje dużą ilość żywności każdego dnia. Niestety jest ona krótkotrwała, dlatego powinna być przechowywana w lodówce. Jest to szczególnie ważne o letniej porze roku, a także jeśli chodzi o delikatne warzywa i owoce. Aby zapachy nie nachodziły na siebie, a żywność nie psuła się zbyt szybko warto dowiedzieć się, jak układać i przechowywać żywność w lodówce oraz jaka temperatura będzie najbardziej odpowiednia. Im więcej żywności chłodzonej przez lodówkę, tym częściej powinno się regulować temperaturę, aby była optymalna.
Jak świadomie kupować żywność?
Żywność kupowana w sklepie powinna być zaplanowana, aby nic się nie marnowało. Każdego roku śmietniki są coraz bardziej zapełniane przez niewykorzystaną żywność, która mogłaby ponownie posłużyć, gdyby była dobrze przechowywana. Przede wszystkim należy kupować w mniejszej ilości i bardziej rozsądnie. Dobrym pomysłem jest odwiedzanie targów, bazarów, straganów, na których można kupić coraz więcej żywności na wagę. Należy każdego dnia rozplanować, jakie pożywienie będzie przygotowywane, a jeśli coś zostanie, wówczas wykorzystać to do zupy, czy na patelnię. Co kilka dni należy sprawdzić szafki kuchenne, by zobaczyć, które produkty są wykorzystywane najczęściej i kupować tylko to, czego faktycznie brakuje. Sklepy kuszą promocjami, natomiast niekoniecznie jest to potrzebne, dlatego warto odstawić taki zakup. Wszystkie świeże produkty warzywne, owocowe, należy trzymać w lodówce, a część w zamrażarce. Suche natomiast jak ryż, makaron czy kasza mogą być przechowywane w szafce.
Technologia w lodówce
Nowoczesne lodówki są bardzo intuicyjne, dopasowane do potrzeb całej rodziny. Posiadają nowoczesną technologię, dzięki czemu przechowywanie żywności staje się łatwe. Polecamy wpis Przechowywanie bez marnowania – nowoczesne funkcje i technologie na portalu glodni.pl. Najważniejsze jest to, że lodówka chłodzi szybciej te partie żywności, które tego wymagają. Stąd też producenci wyposażyli lodówki w różne potrzebne pojemniki, aby klient sam wiedział, gdzie jaką żywność ma trzymać. Lodówka zapewnia odpowiednie światło, chłód, temperaturę, a także wielkość poszczególnej przestrzeni. Warto zapoznać się z nowoczesnymi parametrami, już w procesie planowania takiej lodówki w domu. Na pewno kontrola lodówki za pomocą dodatkowych ustawień jest przydatna, dzięki czemu widać wszystkie zapewnione parametry. W miarę dokładania jedzenia, można je ustawić ponownie, aby lodówka chłodziła w sposób prawidłowy i bezpieczny.
Przechowywanie jedzenia w lodówce
Lodówka to bardzo potrzebne urządzenie w kuchni, gdyż dzięki niemu można przedłużyć trwałość żywności. Dotyczy to głównie owoców, warzyw, mięsa, ryb oraz nabiału. Większość tych produktów powinna być schłodzona, jeśli ma być świeża. Nowoczesne lodówki mają specjalne półki, na których trzymana jest odpowiednia żywność. Na owoce i warzywa zazwyczaj przeznaczona jest dolna część lodówki, specjalne pojemniki, które są schładzane do niskiej temperatury. Natomiast środkowa część lodówki może być wykorzystywana na nabiał, sery, wędliny, mleko, czy sałatki. Te produkty, które mają intensywny zapach lub mogą się szybko popsuć, warto włożyć do specjalnych pojemników. Lodówki są już wyposażone w takie pojemniki, dzięki czemu w lodówce jest porządek. To bardzo wygodne, ponieważ można je podpisać, a w razie potrzeby umyć. Na wnętrzu drzwi lodówki są półki na napoje, śmietanę, kefir, czy górna część na jaja. Temperaturę lodówki można każdego dnia regulować, aby chłód był intensywny. Im więcej żywność mięsnej, rybnej czy nabiałowej, tym niższa temperatura powinna być ustawiona.