Dzieci u dentysty
Zdrowie

Jak leczyć próchnicę u małych dzieci?

Próchnica jest nie tylko dla zębów, ale dla całego organizmu bardzo złym stanem, który przyczynia się zarówno do mało estetycznego uśmiechu, ale również do zakażenia organizmu. Próchnica może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, dlatego trzeba jej przeciwdziałać.

Na szczęście coraz więcej osób dostrzega fakt, że leczenie próchnicy wśród dzieci młodszych posiadających zęby mleczne jest tak samo ważne, jak leczenie zębów stałych u dorosłych. Pozostawienie próchnicy samej sobie jest najgorszym rozwiązaniem, które może doprowadzić nie tylko do konieczności usunięcia zęba, ale przede wszystkim zakażenia organizmu. A to przełoży się na bardzo poważne konsekwencje. W skrajnych przypadkach może dojść do tak dużego zakażenia organizmu, że istnieje ryzyko śmierci.

Dlatego próchnicę zębów mlecznych zdecydowanie trzeba leczyć. Aby leczenie było jak najmniej uciążliwe, albo żeby w ogóle nie było takiej konieczności ważna jest profilaktyka. Na czym ona polega?

Zobacz także: https://www.absolutum.pl/dobry-stomatolog-po-czym-go-poznac/

Profilaktyka

Zęby naszych dzieci są szczególnie wrażliwe na uszkodzenia, ubytki, próchnicę. Profilaktyka chroni więc przed problemami. Wśród najważniejszych jej aspektów można wymienić:

– dokładne mycie zębów po każdym większym posiłku,
– stosowanie odpowiednich szczoteczek i płynów,
– czyszczenie powierzchni między zębowych,
– unikanie słodyczy, rzeczy słonych, napojów gazowanych itd,
– regularne wizyty w gabinetach stomatologicznych.

Jak usuwać próchnicę w zębach mlecznych?

Jeżeli jest to możliwe i dziecko nie sprawia problemów to jedną z metod jest tradycyjne usuwanie próchnicy. Odbywa się to w taki sam sposób, jak w przypadku osób dorosłych. Oczywiście dziecko może skorzystać z odpowiedniego znieczulenia, w tym założenie maseczki z gazem rozweselającym.

Drugim sposobem jest chociażby ozonowanie zębów, które pozwala w mniej inwazyjny sposób pozbyć się próchnicy z mniejszych ubytków. Jest to metoda usuwająca praktycznie wszystkie bakterie, a więc bardzo skuteczna. Jednocześnie stawiająca na komfort i bezpieczeństwo.

Popularną i skuteczną metodą hamującą rozwój próchnicy jest lapisowanie zębów. Zabieg, który jest również bezpieczny i skuteczny polega na pomalowaniu zębów lapisem, czyli azotanem srebra. Zęby są więc nie jako impregnowane, chronione przed wszystkim tym, co dla nich szkodliwe. Zabieg pozwala zastopować próchnicę i pozyskać czas np. na tradycyjne leczenie.

Możesz również polubić…