Przydomowe oczyszczalnie ścieków to doskonała alternatywa dla tradycyjnego szamba. Są sprawne, wydajne, ekologiczne, a jednocześnie pozwalają na oszczędności związane z wywozem nieczystości. Oczyszczalnie drenażowe to jedna z propozycji, którą warto rozważyć podczas planowania skutecznego usuwania ścieków z budynku.
Nie wszystkie działki, na których stoją budynki jednorodzinne, są podłączone do kanalizacji. Ich właściciele muszą więc samodzielnie montować rozwiązania, które pozwalają na usuwanie nieczystości. Wybierając przydomowe oczyszczalnie drenażowe, można rozwiązać problem ścieków, a jednocześnie mieć pewność, że w żaden sposób nie szkodzi się środowisku.
Jak działa oczyszczalnia drenażowa?
Oczyszczalnia drenażowa posiada duży zbiornik, który montuje się w gruncie, a także system drenażu rozsączającego, czyli kanalików, które rozprowadzają pozbawioną zanieczyszczeń ciecz do gleby. W zbiorniku – osadniku wstępnym odbywa się oczyszczanie ścieków w procesie gnilnym, beztlenowym. Działa tu zjawisko sedymentacji – stałe części opadają na dno, a ciescz przedostaje się do systemu drenażowego, przechodząc wcześniej przez filtr, który dodatkowo ją oczyszcza. Drenaż rozsączający oczyszcza ciecz w sposób tlenowy i biologiczny, a w praktyce – poprzez procesy zachodzące w glebie. Takie usuwanie ścieków sprawia, że zbiornik wstępny nie napełnia się szybko, a co za tym idzie – nie trzeba go często opróżniać. W większości przypadków wystarczy raz na rok.
Zalety oczyszczalni przydomowych
Przydomowa biologiczna oczyszczalnia to idealne rozwiązanie dla budynków, w których produkcja ścieków nie jest duża: domów jednorodzinnych, letniskowych, domków na działkach. Aby jednak system działał sprawnie i bezproblemowo, powinien być dopasowany do konkretnych potrzeb oraz możliwości terenu. Oczyszczalnie drenażowe sprawdzają się na działkach, które mają co najmniej kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni. Musi być bowiem miejsce na równomierne rozprowadzenie systemu drenażowego w glebie. Co więcej, zbiornik na osad powinien znajdować się w pewnej odległości od domu mieszkalnego czy granicy działki.