Aktualności

Do czego służą intercyzy?

Jedne z umów, którymi mogą interesować się osoby przed zawarciem związku małżeńskiego są intercyzy. Można je traktować jako formę zabezpieczenia majątku każdego z małżonków. Do czego dokładnie służą intercyzy, gdzie udać się gdy chcemy intercyzę zawrzeć i czy jest ona warta uwagi?

Gdzie można podpisać intercyzę?

Miejsce, w którym podpisuje sie intercyzy w Warszawie to kancelaria notarialna. Prawnicy tacy jak notariusze są bowiem potrzebni do sporządzenia oraz podpisania ważnej w świetle prawy umowy małżeńskiej jaką jest intercyza. Z tego powodu gdy zaręczeni chcą się na taką umowę zdecydować muszą oni udać się właśnie do kancelarii notarialnej.

To, jaką kancelarię notarialną wybierzemy nie ma aż tak dużego znaczenia, gdyż wszędzie otrzymamy tak naprawdę to samo. Warto jednak wybrać taką z dobrymi opiniami, szczególnie jeśli nie posiadamy dobrego rozeznania w prawie. Wtedy cały proces będzie znacznie prostszy dla obu stron.

Do czego służy intercyza?

Intercyza jest rodzajem umowy majątkowej, która ma zmienić to, jak zadziała zawarcie związku małżeńskiego. Zawsze w jego wyniku dochodzi bowiem do wspólności majątkowej. No chyba, że podpiszemy intercyzę. Wtedy obie strony małżeństwa zachowują rozdzielność majątkową i na przykład oddzielnie przygotowują rozliczenia podatkowe, a także każda z nich posiada swój własny majątek. O ile może się to wydawać problematyczne, a także być znakiem braku zaufania, intercyza może być praktyczna.

Intercyza jest podpisywana nawet przez małżeństwa, które darzą siebie przeogromnym zaufaniem. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której jeden z małżonków prowadzi i posiada działalność gospodarczą. O ile wiadomo, że nikt nie przewiduje wpadnięcia w długi z tego powodu tak, może się to niestety zdarzyć. Jeśli takie małżeństwo podpisze intercyzę, to spora część majątku może być jednak bezpieczna, o ile należy do strony, która nie prowadzi firmy. W ten sposób łatwiej jest zachować płynność finansową.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz