Wybór krzewów do ogrodu jest bardzo duży. Podczas wyboru warto wziąć pod uwagę warunki jakie mamy w ogrodzie, ilość nasłonecznienia, glebę, a także naszą wiedzę na temat wzrostu roślin. Mało wymagającym krzewem owocowym jest agrest na pniu. Na czym polega jego uprawa? O czym należy pamiętać?
Jak wygląda uprawa agrestu na pniu?
Agrest jest znakomitym krzewem owocowym do małego ogrodu. Nie jest wymagający jeśli chodzi o uprawę, dzięki czemu nawet początkujący ogrodnicy dadzą sobie z nim radę. Agrest na pniu nie wymaga specjalnej ziemi, wystarczy by była lekko kwaśna i gliniasta. Warto glebę, przed posadzeniem, wzbogacić mieszanką kompostu, ewentualnie obornika. Najlepszą porą na sadzenie agrestu jest jesień, przełom września i października. Temperatura nie powinna być ani zbyt niska, aby zbyt wysoka, aby korzenie zdążyły się ukorzeń i zregenerować w ziemi. Roślinę warto posadzić w miejscu z rozproszonym nasłonecznieniem. Należy unikać miejsc blisko ścian budynków. Podlewanie go jest obowiązkowe, szczególnie wtedy, gdy od jakiegoś czasu nie nawodnił go deszcz. Nie można jednak z tym przesadzić – przelanie agrestu może być dla krzewu bardzo groźne. Ważne jest, aby regularnie odchwaszczać agrest, by chwasty nie zabierały cennych właściwości roślinie. Należy uważać na choroby i szkodniki, które mogą zaatakować roślinę. Choroby agrestu, takie jak amerykański mączniak agrestu, opadzina czy rdza wejmutkowo-porzeczkowa, są dość popularne. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, wówczas należy od razu spryskać roślinę specjalnymi środkami ochrony roślin.
Jak przycinać agrest?
Drzewka owocowe, w tym agrest na pniu, muszą być regularnie i umiejętnie przycinane. Dzięki temu będą owocowały i dobrze rosły. Cięcie agrestu najlepiej przeprowadzić na początku wiosny, w marcu, zanim rozpocznie się wegetacja. Należy pamiętać, że najwięcej owoców wydają pędy 1-4 letnie. Podczas wycinania, należy pozbyć się chorych, starych, połamanych i uschniętych pędów. Najważniejsze, by efekt zadowolił Cię oraz by krzew pozostał z 10-12 aktywnymi pędami. Poprawnie wykonane przycięcie gałęzi sprawi, że krzew odwdzięczy się bogatym kwitnieniem w maju.