biegi terenowe
Aktualności

TRAIL – biegi terenowe

Zarówno jeśli miałeś już nieco do czynienia z Trailem, jak i w sytuacji, gdy masz jeszcze całkiem blade pojęcie o wielogodzinnym biegu w trudnym terenie, powinieneś dowiedzieć coś więcej o tej wymagającej dyscyplinie. Tutaj wbiegamy my. Usiądź wygodnie i czytaj.

 

Trail – co warto wiedzieć?

Trail (ang. „szlak”) to po prostu… bieganie w trudnym terenie. Góry, strumyki, skały, błoto i tak dalej. Choć pot leje się tu strumieniami, jest to coraz popularniejsza forma sportu wyczynowego. Dlaczego? Zdrowie psychiczne, świetna sylwetka, zdrowie fizyczne, wytrzymałość, siła. Można długo wymieniać zalety tych biegów. Dowodem tego jest namnażanie się biegów terenowych takich jak popularne: Runmageddon czy Bieg Rzeźnika. O tym, że nie każdy da radę biegać wyczynowo w trudnym terenie, świadczą dystanse, na jakich odbywają się te zawody…

Odległości, które pokonują uczestnicy tych imprez to półmaratony (około 20 km), maratony (40 km) i ultra maratony (od 40 km w górę) czyli zdecydowanie długie dystanse. Rekordowe trasy sięgają 200-300 km, często w zróżnicowanym terenie. Nie jest tajemnicą, że jest to wymagający i trudny sport, więc sprzęt powinien być tutaj dobrany z głową. A jest tego mnóstwo różnych wariantów. Warto zatem zastanowić się nad wyborem odpowiedniej odzieży i akcesoriów sportowych dla tej dyscypliny. Jak to jednak zrobić? W następnym akapicie chętnie odpowiemy na to pytanie.

Jaki sprzęt warto wybrać?

Tutaj właściwie najważniejszym sprzętem są… nogi biegacza, ale bardzo ważnym elementem jego stroju są odpowiednie buty. Ich wybór zależy od wielu czynników – przede wszystkim od rodzaju podłoża, po którym będziemy najczęściej biegać. Nie jest to jednak jedyna zależność. Ważne jest też z jaką intensywnością będziemy biegać a nawet – podczas jakiej pogody. Cena takich butów waha się od 200 zł do nawet 700 zł, więc dobrze przemyślmy ten zakup, ponieważ jeśli nie będziemy biegać długo i po trudnym np. skalistym podłożu to takie buty za 700 zł prawdopodobnie nie będą nam potrzebne.

Spośród dość istotnych akcesoriów do biegów terenowych warto wspomnieć o zegarkach typu smartwatch z GPS, które mają również opcję badania tętna biegacza. Są więc doskonałym wsparciem psychicznym bo nie zgubisz się ani nie doprowadzisz do ataku serca mając jeden z nich na ręce. Tutaj rozpiętość cenowa jest jeszcze większa więc pomyśl, które funkcje są dla Ciebie konieczne i czy naprawdę tak bardzo liczy się marka zegarka. Szczególnie jeśli nie masz „luźnych” 2 tysięcy złotych.

Warto zastanowić się także nad czymś z poniższej listy:

  • Lampki, odblaski do biegania
  • Plecaki i kamizelki
  • Bukłaki
  • Kije do biegania

 Poznaj ofertę produktów do trialu i nie daj się niczym zaskoczyć uprawiając ten trudny sport. Powyżej są jedynie nasze podpowiedzi – to Ty decydujesz, co wybrać. Masz spory wybór więc jest pole do popisu. Działaj.

Od czego zacząć uprawiać ten sport?

Właściwie… nie da się od razu okazyjnemu biegaczowi wskoczyć na poziom Trail. To tak, jakby rowerzysta chciał od razu prowadzić TIR. Warto więc zacząć biegać na dłuższe niż 3 km dystanse… Najpierw wypada spróbować biegu na 5 km i sprawdzić czy się to podoba, czy to w ogóle sport dla nas. Biegać przecież każdy może. Jeśli się podoba – trzeba stopniowo zwiększać dystans, spróbować biegu w trudnym (np. leśnym, górskim) terenie i gotowe. Ot, cały przepis. Nawet nie wiesz, kiedy kupiłeś trailowe buty i zapisałeś się na Bieg Rzeźnika. Jednak nie należy zapominać o odpowiednim sprzęcie i jak najszybciej go kupić. Tutaj z pomocą znowu przyjdzie nasz kolejny akapit tekstu.

Jaki sprzęt z Decathlonu wybierają zawodowcy?

Już wiemy dlaczego powinniśmy wybrać dany sprzęt ale jeszcze nie wiemy jaki. Oto podpowiedzi:

  • Buty do biegania w terenie męskie ASICS GEL-FUJITRABUCO 9 – z tymi butami ani żaden dystans ani stromy teren nie jest Ci straszny. Bardzo lekkie, około 300 gramów. Bardzo wytrzymałe.
  • Buty do biegania w terenie damskie MT2 – buty damskie przeznaczone do trailu i ultra trailu, lekkie i zaprojektowane z myślą o bieganiu w trudnym terenie. Ulepszona wersja serii MT.
  • ZEGAREK KARDIO GPS MULTISPORTOWY Polar VANTAGE M CZARNY – dla tych, którzy chcą wznieść swój trening biegowy na wyższy poziom. Czas pracy to nawet 30 godzin, świetny w personalizacji i bardzo dokładny zegarek Polar.

Trail – i co dalej?

Dalej wiesz już co robić. Załóż wygodne buty bo masz dużo do przebiegnięcia! Musisz je jednak najpierw zamówić… Skorzystaj z oferty sklepu DECATHLON.PL a na pewno będziesz mieć świetny wybór spośród wielu opcji, przygotowanych przez profesjonalistów, w oparciu o opinie samych biegaczy. Nowe wyzwania czekają. Świat trialu – biegów terenowych stoi otworem. Gotowi? Start!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz