Wybór kosiarki
Aktualności

Kosiarka spalinowa czy elektryczna? Kiedy wybrać którą?

Zadbany trawnik to duma dla jego właściciela, ale też ogrom włożonej pracy. Nawożenie, podlewanie i koszenie to standardowe zabiegi, jakimi musimy poddawać murawę, jeśli chcemy, by była gęsta i zielona. W niniejszym artykule skupimy się na ostatnim aspekcie, czyli koszeniu, podpowiadając, jak wybrać do tej czynności najlepsze narzędzie.

Mało kto obecnie kosi trawę za pomocą kosy lub nożyc. Choć kosiarki ręczne to najtańsze modele, dostępne na rynku, to korzystanie z nich nie jest zbyt wygodne. Ostrza, wprawiane w ruch pracą ludzkich mięśni, nie osiągają prędkości porównywalnej z modelami elektrycznymi lub spalinowymi. W związku z tym trawa może być skoszona nierówno. Samo koszenie zajmuje też zdecydowanie więcej czasu, dlatego na taki sposób koszenia decydują się tylko osoby z niewielkim trawnikiem. Zdecydowana większość osób, dbających o ogród, wybiera kosiarki do trawy z napędem spalinowym lub elektrycznym.

Charakterystyka kosiarek elektrycznych

To najchętniej wybierane kosiarki do trawy z dostępnych na rynku. Idealnie sprawdzają się w małych oraz średnich ogródkach, pod warunkiem, że działka jest uzbrojona w prąd. Dużą zaletą jest stosunkowo cicha praca – ma to znaczenie zwłaszcza w miastach, gdzie donośne dźwięki koszenia mogłyby wpłynąć na napięte stosunki z sąsiadami. Na niewątpliwą popularność kosiarek elektrycznych ma także wpływ cena. Wydajnego “elektryka” jesteśmy w stanie kupić za mniej niż tysiąc złotych, co jest nieosiągalne w przypadku kosiarek spalinowych.

Kosiarki elektryczne są zwykle jednak słabsze, niż spalinowe. Maksymalna moc silnika to około 2,4 KM, a przeciętna oscyluje wokół 2 KM, przez co modele te mogą sobie gorzej radzić na trudniejszym terenie lub z wysoką trawą, poprzerastaną chwastami. Minusem jest także konieczność ciągnięcia za sobą kabla. W przypadku większego areału albo nietypowej działki, może to oznaczać konieczność połączenia ze sobą kilku przedłużaczy, co zwiększa ryzyko ich przecięcia. Z kosiarki elektrycznej nie skorzystamy na przykład w ogrodach ROD lub na działkach rekreacyjnych, które nie mają instalacji elektrycznej.

Charakterystyka kosiarek spalinowych

Ten rodzaj kosiarek dedykowany jest do trawników o średniej i dużej powierzchni. Moc silnika waha się od 3 do 7 KM, co sprawia, że mocniejsze modele poradzą sobie nawet z bardzo wysoką trawą lub terenem z dużą ilością przeszkód. W przypadku kosiarek spalinowych zdecydowanie lepiej wybrać model z napędem na tylne koła, gdyż ułatwia on prowadzenie kosiarki. Plusem jest też brak uzależnienia od sieci elektrycznej, kosiarki te zdecydowanie są bardziej mobilne. Mają także zwykle większą szerokość koszenia niż typowe modele elektryczne, co zmniejsza ilość okrążeń potrzebnych do wykoszenia murawy.

Jak wspomniano wyżej – kosiarki spalinowe są droższe, niż ich elektryczne odpowiedniki. Poziom hałasu, emitowany przez taką kosiarkę wynosi około 85 decybeli, co oznacza, że długie wystawienie na taki dźwięk może mieć wpływ na zdrowie. Negatywną stroną użytkowania narzędzi z silnikiem spalinowym są także produkowane przez niego spaliny.

Wybierz kosiarkę dla siebie

Podstawowym kryterium przy wyborze kosiarki powinien być areał trawnika, możliwości finansowe oraz potrzeby. Osoby z niewielkim ogrodem powinny być zadowolone z taniej kosiarki elektrycznej, ale już przy kilkuset metrach kwadratowych do koszenia lepsza będzie spalinówka ze średniej półki cenowej. Na odpowiedź, jaką kosiarkę wybrać nie ma uniwersalnej recepty, wiele zależy tutaj od indywidualnych kwestii.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz